Chiny oskarżają USA o atak hakerski na jeden ze swoich najlepszych uniwersytetów

Według chińskich władz kradzież danych uniwersytetu to jeden z całej serii cyberataków przeprowadzanych w ostatnich latach przez Amerykanów.

Chiny oskarżają amerykańską agencję wywiadowczą NSA o zaatakowania Northwestern Polytechnical University w Xi’an. Hakerzy mieli włamać się do jednej z najlepszych światowych uczelni i wykraść cenne dane badawcze. Dlaczego za cel obrano tę właśnie uczelnię?

Według Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych politechnika w Xi’an ma ścisłe związki z chińską armią.

To chiński uniwersytet wojskowy, który jest mocno zaangażowany w badania wojskowe i ściśle współpracuje z Ludową Armią Wyzwolenia.

Dane badawcze uniwersytetu mogą mieć duże znaczenie dla USA. Szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie zaostrzenie relacji z Chinami i powstanie osi Moskwa-Pekin po wybuchu wojny w Ukrainie.

Według chińskiej agencji bezpieczeństwa Computer Virus Emergency Response Center (CVERS) szkoła została zaatakowana przez członka grupy TAO (ang. Tailored Access Operations) będącej elitarnym zespołem działającym w ramach NSA. CVERV miało znaleźć ślady włamań również w wielu innych chińskich sieciach.

Według chińskiej agencji w ciągu ostatnich kilku lat NSA dokonało w Chinach ponad 10 tys. cyberataków. Oczywiście Chiny nie pozostają dłużne, a Amerykanie regularnie informują o atakach hakerów z Państwa Środka.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *