Chiny oskarżają USA o atak hakerski na jeden ze swoich najlepszych uniwersytetów

Według chińskich władz kradzież danych uniwersytetu to jeden z całej serii cyberataków przeprowadzanych w ostatnich latach przez Amerykanów.

Chiny oskarżają amerykańską agencję wywiadowczą NSA o zaatakowania Northwestern Polytechnical University w Xi’an. Hakerzy mieli włamać się do jednej z najlepszych światowych uczelni i wykraść cenne dane badawcze. Dlaczego za cel obrano tę właśnie uczelnię?

Według Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych politechnika w Xi’an ma ścisłe związki z chińską armią.

To chiński uniwersytet wojskowy, który jest mocno zaangażowany w badania wojskowe i ściśle współpracuje z Ludową Armią Wyzwolenia.

Dane badawcze uniwersytetu mogą mieć duże znaczenie dla USA. Szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie zaostrzenie relacji z Chinami i powstanie osi Moskwa-Pekin po wybuchu wojny w Ukrainie.

Według chińskiej agencji bezpieczeństwa Computer Virus Emergency Response Center (CVERS) szkoła została zaatakowana przez członka grupy TAO (ang. Tailored Access Operations) będącej elitarnym zespołem działającym w ramach NSA. CVERV miało znaleźć ślady włamań również w wielu innych chińskich sieciach.

Według chińskiej agencji w ciągu ostatnich kilku lat NSA dokonało w Chinach ponad 10 tys. cyberataków. Oczywiście Chiny nie pozostają dłużne, a Amerykanie regularnie informują o atakach hakerów z Państwa Środka.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *