Chiny oskarżają USA o atak hakerski na jeden ze swoich najlepszych uniwersytetów

Według chińskich władz kradzież danych uniwersytetu to jeden z całej serii cyberataków przeprowadzanych w ostatnich latach przez Amerykanów.

Chiny oskarżają amerykańską agencję wywiadowczą NSA o zaatakowania Northwestern Polytechnical University w Xi’an. Hakerzy mieli włamać się do jednej z najlepszych światowych uczelni i wykraść cenne dane badawcze. Dlaczego za cel obrano tę właśnie uczelnię?

Według Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych politechnika w Xi’an ma ścisłe związki z chińską armią.

To chiński uniwersytet wojskowy, który jest mocno zaangażowany w badania wojskowe i ściśle współpracuje z Ludową Armią Wyzwolenia.

Dane badawcze uniwersytetu mogą mieć duże znaczenie dla USA. Szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie zaostrzenie relacji z Chinami i powstanie osi Moskwa-Pekin po wybuchu wojny w Ukrainie.

Według chińskiej agencji bezpieczeństwa Computer Virus Emergency Response Center (CVERS) szkoła została zaatakowana przez członka grupy TAO (ang. Tailored Access Operations) będącej elitarnym zespołem działającym w ramach NSA. CVERV miało znaleźć ślady włamań również w wielu innych chińskich sieciach.

Według chińskiej agencji w ciągu ostatnich kilku lat NSA dokonało w Chinach ponad 10 tys. cyberataków. Oczywiście Chiny nie pozostają dłużne, a Amerykanie regularnie informują o atakach hakerów z Państwa Środka.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Menadżer haseł Norton złamany! Wyciek danych użytkowników

Znany producent oprogramowania odpowiadającego za bezpieczeństwo naszych komputerów i danych — Norton — poinformował o złamaniu zabezpieczeń usługi LifeLock, służącej m.in. do przechowywania haseł. Hakerzy mogli uzyskać dostęp do kont niektórych klientów.

Bezpieczeństwo

Każdy smartfon można podsłuchać. Wystarczy sprytny trik z akcelerometrem

Ataki bocznokanałowe to fascynująca sprawa. Przyznajcie, pomysły takie jak wykorzystanie regulacji prędkości obrotowej wentylatorów komputera do przesyłania danych alfabetem Morse’a robią wrażenie. Oto kolejny z nich. Nie mniej zaskakujący, za to potencjalnie niebezpieczny, bo pozwala napastnikowi podsłuchiwać rozmowy. W pewnym sensie.

Oprogramowanie

Programiści wolą Linuksa od Maca. Dlaczego?

Linux wygrywa z systemem macOS wśród programistów. Kodowanie to jedno z tych zastosowań, wśród których „Pingwinek” odgrywa naprawdę dużą rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *