Chiny oskarżają USA o atak hakerski na jeden ze swoich najlepszych uniwersytetów

Według chińskich władz kradzież danych uniwersytetu to jeden z całej serii cyberataków przeprowadzanych w ostatnich latach przez Amerykanów.

Chiny oskarżają amerykańską agencję wywiadowczą NSA o zaatakowania Northwestern Polytechnical University w Xi’an. Hakerzy mieli włamać się do jednej z najlepszych światowych uczelni i wykraść cenne dane badawcze. Dlaczego za cel obrano tę właśnie uczelnię?

Według Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych politechnika w Xi’an ma ścisłe związki z chińską armią.

To chiński uniwersytet wojskowy, który jest mocno zaangażowany w badania wojskowe i ściśle współpracuje z Ludową Armią Wyzwolenia.

Dane badawcze uniwersytetu mogą mieć duże znaczenie dla USA. Szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie zaostrzenie relacji z Chinami i powstanie osi Moskwa-Pekin po wybuchu wojny w Ukrainie.

Według chińskiej agencji bezpieczeństwa Computer Virus Emergency Response Center (CVERS) szkoła została zaatakowana przez członka grupy TAO (ang. Tailored Access Operations) będącej elitarnym zespołem działającym w ramach NSA. CVERV miało znaleźć ślady włamań również w wielu innych chińskich sieciach.

Według chińskiej agencji w ciągu ostatnich kilku lat NSA dokonało w Chinach ponad 10 tys. cyberataków. Oczywiście Chiny nie pozostają dłużne, a Amerykanie regularnie informują o atakach hakerów z Państwa Środka.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *