Naddźwiękowy pocisk z Chin będzie działał w powietrzu i pod wodą. Zasili go bor

Chińskie rozwiązania z zakresu nowych technologii są od wielu lat wykorzystywane przez firmy z najróżniejszych sektorów. Dotyczy to również branży zbrojeniowej — Państwo Środka regularnie prezentuje najnowsze rodzaje broni, a jeden z najnowszych projektów dotyczy specjalnego pocisku, który będzie w stanie działać zarówno w powietrzu, jak i pod wodą.

Ta nienazwana jeszcze broń opracowywana jest przez zespół naukowców z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych w Changsha i została opisana w magazynie Solid Rocket Technology (via South China Morning Post). Z artykułu wynika, że ładunek będzie wystrzeliwany z jednostek nawodnych lub naziemnych, by móc latać na wysokościach zbliżonych do tych, na których operują samoloty pasażerskie (10-11 km).

Następnie pocisk będzie mógł zanurkować pod wodę i zachowywać się jak tradycyjna torpeda, osiągając prędkość do 200 węzłów, czyli nieco ponad 370 km na godz. To jednak nie jedyne, co może zainteresować potencjalnych analityków wojska, ponieważ nowa broń z Chin będzie posiadała silnik na paliwo stałe z dodatkiem boru. Ten lekki metal jest co prawda używany w broni rakietowej, jednak zazwyczaj bor stanowi 30 proc. mieszanki paliwowej.

Chińscy naukowcy chcą podwoić tę wartość, by zwiększyć ciąg pocisku w wodzie. Sam metal dobrze reaguje w obu ośrodkach, generując podczas spalania wysokie temperatury, jednak proces trudno kontrolować, a do tego powstaje sporo zanieczyszczeń, które obniżają sprawność pocisku. By przezwyciężyć te problemy, inżynierowie z Państwa Środka chcą wykorzystać zmodyfikowane cząstki boru.

Oprócz tego planowane są pewne zmiany konstrukcyjne, takie jak regulowane wloty i dysze wydechowe, mające na celu umożliwienie skutecznego spalania paliwa w obu środowiskach. Sam pocisk ma długość 5 m i może poruszać się z prędkością ponad 3 tys. km na godz. (liczba Macha 2,5) na wysokości 10 km. Po przeleceniu 200 km pocisk będzie nurkował w wodzie, by przebyć kolejne 20 km.

Gdy cel znajdzie się w zasięgu 10 km, pocisk przejdzie w tryb torpedy i zacznie poruszać się pod wodą z prędkością 200 węzłów dzięki zdolności superkawitacji — dzięki wytworzonemu pęcherzykowi powietrza wokół obiektu, zmniejsza się opór stawiany przez wodę i nie spowalnia rakiety.

W artykule na SCMP zauważono jednak, że o ile plany Chin są ambitne, problemem mogą okazać się dostawy boru — 50 proc. dostaw tego metalu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a własne zapasy czy inne źródła importu mogą okazać się niewystarczające.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Menadżer haseł Norton złamany! Wyciek danych użytkowników

Znany producent oprogramowania odpowiadającego za bezpieczeństwo naszych komputerów i danych — Norton — poinformował o złamaniu zabezpieczeń usługi LifeLock, służącej m.in. do przechowywania haseł. Hakerzy mogli uzyskać dostęp do kont niektórych klientów.

Bezpieczeństwo

Każdy smartfon można podsłuchać. Wystarczy sprytny trik z akcelerometrem

Ataki bocznokanałowe to fascynująca sprawa. Przyznajcie, pomysły takie jak wykorzystanie regulacji prędkości obrotowej wentylatorów komputera do przesyłania danych alfabetem Morse’a robią wrażenie. Oto kolejny z nich. Nie mniej zaskakujący, za to potencjalnie niebezpieczny, bo pozwala napastnikowi podsłuchiwać rozmowy. W pewnym sensie.

Oprogramowanie

Programiści wolą Linuksa od Maca. Dlaczego?

Linux wygrywa z systemem macOS wśród programistów. Kodowanie to jedno z tych zastosowań, wśród których „Pingwinek” odgrywa naprawdę dużą rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *