Naddźwiękowy pocisk z Chin będzie działał w powietrzu i pod wodą. Zasili go bor

Chińskie rozwiązania z zakresu nowych technologii są od wielu lat wykorzystywane przez firmy z najróżniejszych sektorów. Dotyczy to również branży zbrojeniowej — Państwo Środka regularnie prezentuje najnowsze rodzaje broni, a jeden z najnowszych projektów dotyczy specjalnego pocisku, który będzie w stanie działać zarówno w powietrzu, jak i pod wodą.

Ta nienazwana jeszcze broń opracowywana jest przez zespół naukowców z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych w Changsha i została opisana w magazynie Solid Rocket Technology (via South China Morning Post). Z artykułu wynika, że ładunek będzie wystrzeliwany z jednostek nawodnych lub naziemnych, by móc latać na wysokościach zbliżonych do tych, na których operują samoloty pasażerskie (10-11 km).

Następnie pocisk będzie mógł zanurkować pod wodę i zachowywać się jak tradycyjna torpeda, osiągając prędkość do 200 węzłów, czyli nieco ponad 370 km na godz. To jednak nie jedyne, co może zainteresować potencjalnych analityków wojska, ponieważ nowa broń z Chin będzie posiadała silnik na paliwo stałe z dodatkiem boru. Ten lekki metal jest co prawda używany w broni rakietowej, jednak zazwyczaj bor stanowi 30 proc. mieszanki paliwowej.

Chińscy naukowcy chcą podwoić tę wartość, by zwiększyć ciąg pocisku w wodzie. Sam metal dobrze reaguje w obu ośrodkach, generując podczas spalania wysokie temperatury, jednak proces trudno kontrolować, a do tego powstaje sporo zanieczyszczeń, które obniżają sprawność pocisku. By przezwyciężyć te problemy, inżynierowie z Państwa Środka chcą wykorzystać zmodyfikowane cząstki boru.

Oprócz tego planowane są pewne zmiany konstrukcyjne, takie jak regulowane wloty i dysze wydechowe, mające na celu umożliwienie skutecznego spalania paliwa w obu środowiskach. Sam pocisk ma długość 5 m i może poruszać się z prędkością ponad 3 tys. km na godz. (liczba Macha 2,5) na wysokości 10 km. Po przeleceniu 200 km pocisk będzie nurkował w wodzie, by przebyć kolejne 20 km.

Gdy cel znajdzie się w zasięgu 10 km, pocisk przejdzie w tryb torpedy i zacznie poruszać się pod wodą z prędkością 200 węzłów dzięki zdolności superkawitacji — dzięki wytworzonemu pęcherzykowi powietrza wokół obiektu, zmniejsza się opór stawiany przez wodę i nie spowalnia rakiety.

W artykule na SCMP zauważono jednak, że o ile plany Chin są ambitne, problemem mogą okazać się dostawy boru — 50 proc. dostaw tego metalu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a własne zapasy czy inne źródła importu mogą okazać się niewystarczające.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *