Naddźwiękowy pocisk z Chin będzie działał w powietrzu i pod wodą. Zasili go bor

Chińskie rozwiązania z zakresu nowych technologii są od wielu lat wykorzystywane przez firmy z najróżniejszych sektorów. Dotyczy to również branży zbrojeniowej — Państwo Środka regularnie prezentuje najnowsze rodzaje broni, a jeden z najnowszych projektów dotyczy specjalnego pocisku, który będzie w stanie działać zarówno w powietrzu, jak i pod wodą.

Ta nienazwana jeszcze broń opracowywana jest przez zespół naukowców z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych w Changsha i została opisana w magazynie Solid Rocket Technology (via South China Morning Post). Z artykułu wynika, że ładunek będzie wystrzeliwany z jednostek nawodnych lub naziemnych, by móc latać na wysokościach zbliżonych do tych, na których operują samoloty pasażerskie (10-11 km).

Następnie pocisk będzie mógł zanurkować pod wodę i zachowywać się jak tradycyjna torpeda, osiągając prędkość do 200 węzłów, czyli nieco ponad 370 km na godz. To jednak nie jedyne, co może zainteresować potencjalnych analityków wojska, ponieważ nowa broń z Chin będzie posiadała silnik na paliwo stałe z dodatkiem boru. Ten lekki metal jest co prawda używany w broni rakietowej, jednak zazwyczaj bor stanowi 30 proc. mieszanki paliwowej.

Chińscy naukowcy chcą podwoić tę wartość, by zwiększyć ciąg pocisku w wodzie. Sam metal dobrze reaguje w obu ośrodkach, generując podczas spalania wysokie temperatury, jednak proces trudno kontrolować, a do tego powstaje sporo zanieczyszczeń, które obniżają sprawność pocisku. By przezwyciężyć te problemy, inżynierowie z Państwa Środka chcą wykorzystać zmodyfikowane cząstki boru.

Oprócz tego planowane są pewne zmiany konstrukcyjne, takie jak regulowane wloty i dysze wydechowe, mające na celu umożliwienie skutecznego spalania paliwa w obu środowiskach. Sam pocisk ma długość 5 m i może poruszać się z prędkością ponad 3 tys. km na godz. (liczba Macha 2,5) na wysokości 10 km. Po przeleceniu 200 km pocisk będzie nurkował w wodzie, by przebyć kolejne 20 km.

Gdy cel znajdzie się w zasięgu 10 km, pocisk przejdzie w tryb torpedy i zacznie poruszać się pod wodą z prędkością 200 węzłów dzięki zdolności superkawitacji — dzięki wytworzonemu pęcherzykowi powietrza wokół obiektu, zmniejsza się opór stawiany przez wodę i nie spowalnia rakiety.

W artykule na SCMP zauważono jednak, że o ile plany Chin są ambitne, problemem mogą okazać się dostawy boru — 50 proc. dostaw tego metalu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a własne zapasy czy inne źródła importu mogą okazać się niewystarczające.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *