Naddźwiękowy pocisk z Chin będzie działał w powietrzu i pod wodą. Zasili go bor

Chińskie rozwiązania z zakresu nowych technologii są od wielu lat wykorzystywane przez firmy z najróżniejszych sektorów. Dotyczy to również branży zbrojeniowej — Państwo Środka regularnie prezentuje najnowsze rodzaje broni, a jeden z najnowszych projektów dotyczy specjalnego pocisku, który będzie w stanie działać zarówno w powietrzu, jak i pod wodą.

Ta nienazwana jeszcze broń opracowywana jest przez zespół naukowców z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych w Changsha i została opisana w magazynie Solid Rocket Technology (via South China Morning Post). Z artykułu wynika, że ładunek będzie wystrzeliwany z jednostek nawodnych lub naziemnych, by móc latać na wysokościach zbliżonych do tych, na których operują samoloty pasażerskie (10-11 km).

Następnie pocisk będzie mógł zanurkować pod wodę i zachowywać się jak tradycyjna torpeda, osiągając prędkość do 200 węzłów, czyli nieco ponad 370 km na godz. To jednak nie jedyne, co może zainteresować potencjalnych analityków wojska, ponieważ nowa broń z Chin będzie posiadała silnik na paliwo stałe z dodatkiem boru. Ten lekki metal jest co prawda używany w broni rakietowej, jednak zazwyczaj bor stanowi 30 proc. mieszanki paliwowej.

Chińscy naukowcy chcą podwoić tę wartość, by zwiększyć ciąg pocisku w wodzie. Sam metal dobrze reaguje w obu ośrodkach, generując podczas spalania wysokie temperatury, jednak proces trudno kontrolować, a do tego powstaje sporo zanieczyszczeń, które obniżają sprawność pocisku. By przezwyciężyć te problemy, inżynierowie z Państwa Środka chcą wykorzystać zmodyfikowane cząstki boru.

Oprócz tego planowane są pewne zmiany konstrukcyjne, takie jak regulowane wloty i dysze wydechowe, mające na celu umożliwienie skutecznego spalania paliwa w obu środowiskach. Sam pocisk ma długość 5 m i może poruszać się z prędkością ponad 3 tys. km na godz. (liczba Macha 2,5) na wysokości 10 km. Po przeleceniu 200 km pocisk będzie nurkował w wodzie, by przebyć kolejne 20 km.

Gdy cel znajdzie się w zasięgu 10 km, pocisk przejdzie w tryb torpedy i zacznie poruszać się pod wodą z prędkością 200 węzłów dzięki zdolności superkawitacji — dzięki wytworzonemu pęcherzykowi powietrza wokół obiektu, zmniejsza się opór stawiany przez wodę i nie spowalnia rakiety.

W artykule na SCMP zauważono jednak, że o ile plany Chin są ambitne, problemem mogą okazać się dostawy boru — 50 proc. dostaw tego metalu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a własne zapasy czy inne źródła importu mogą okazać się niewystarczające.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *