Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki padł ofiarą cyberataku. Placówka została zmuszona do przejścia na tradycyjny tryb pracy w oparciu o papierową dokumentację. Incydent wywołał trudności w funkcjonowaniu szpitala, co odczuli pacjenci. Na pomoc Centrum ruszył rząd.
Jako pierwszy o incydencie alarmował Sekurak. We wpisie z 31 października (poniedziałek) przekazał – powołując się na nieoficjalne informacje – że „jeden ze szpitali w PL oberwał właśnie ransomwarem”.
„Padło już wszystko”
Pacjenci i osoby pracujące w placówce miały wskazywać, że faktycznie od kilku dni są problemy z infrastrukturą IT, a od soboty „padło już wszystko” – podaje Sekurak.
Efekt? Konieczność przejścia na „tradycyjny” tryb pracy przy użyciu przysłowiowych „kartki i ołówka”. Ponadto, opóźnienia w wydawaniu wyników, problemy z wypisami, chaos.
Rzecznik ICZMP potwierdził w oświadczeniu przesłanym Sekurakowi, że Centrum faktycznie padło ofiarą cyberataku. Podjęto decyzję o czasowym wyłączeniu systemów w celu minimalizacji skutków incydentu.
Rząd ruszył na pomoc
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest wspierany przez m.in. rząd. We wpisie na LinkedIn minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, przekazał, że specjaliści z odpowiednich instytucji są w placówce „od paru dni” i „pomagają w pozbieraniu się po tej sytuacji”.
Mowa o zaangażowaniu ekspertów nie tylko zespołu IT Centrum, ale również Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia i NASK.
„(…) nie możemy wykluczyć w najbliższych kilku dniach pewnych utrudnień dla pacjentów. Dlatego apelujemy o wyrozumiałość. O przywróceniu pełnej sprawności systemu informatycznego będziemy informować” – czytamy w oświadczeniu rzecznika.
Atak potwierdziło Ministerstwo Zdrowia: