Cyberatak w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Rząd ruszył na pomoc

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki padł ofiarą cyberataku. Placówka została zmuszona do przejścia na tradycyjny tryb pracy w oparciu o papierową dokumentację. Incydent wywołał trudności w funkcjonowaniu szpitala, co odczuli pacjenci. Na pomoc Centrum ruszył rząd. 

Jako pierwszy o incydencie alarmował Sekurak. We wpisie z 31 października (poniedziałek) przekazał – powołując się na nieoficjalne informacje – że „jeden ze szpitali w PL oberwał właśnie ransomwarem”. 

„Padło już wszystko”

Pacjenci i osoby pracujące w placówce miały wskazywać, że faktycznie od kilku dni są problemy z infrastrukturą IT, a od soboty „padło już wszystko” – podaje Sekurak. 

Efekt? Konieczność przejścia na „tradycyjny” tryb pracy przy użyciu przysłowiowych „kartki i ołówka”. Ponadto, opóźnienia w wydawaniu wyników, problemy z wypisami, chaos. 

Rzecznik ICZMP potwierdził w oświadczeniu przesłanym Sekurakowi, że Centrum faktycznie padło ofiarą cyberataku. Podjęto decyzję o czasowym wyłączeniu systemów w celu minimalizacji skutków incydentu. 

Rząd ruszył na pomoc

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest wspierany przez m.in. rząd. We wpisie na LinkedIn minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, przekazał, że specjaliści z odpowiednich instytucji są w placówce „od paru dni” i „pomagają w pozbieraniu się po tej sytuacji”. 

Mowa o zaangażowaniu ekspertów nie tylko zespołu IT Centrum, ale również Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia i NASK. 

„(…) nie możemy wykluczyć w najbliższych kilku dniach pewnych utrudnień dla pacjentów. Dlatego apelujemy o wyrozumiałość. O przywróceniu pełnej sprawności systemu informatycznego będziemy informować” – czytamy w oświadczeniu rzecznika.

Atak potwierdziło Ministerstwo Zdrowia:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *