Dezinformacja w sieci. Nie dajcie się nabrać na „nowe” doniesienia o Ukraińcach!

Brutalna wojna na Ukrainie, którą rozpoczęła Rosja, toczy się również w sieci. Jej podstawowymi atrybutami są dezinformacja i tzw. fake newsy. Dlatego ostrzegamy przed fałszywymi doniesieniami na temat pakietu wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Nie dajmy się naprać i wciągnąć w manipulacje, których celem jest tworzenie sztucznych podziałów w społeczeństwie i negatywnego nastawienia wobec ukraińskich uchodźców.

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), czyli państwowy instytut badawczy, którego „misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa” od początku inwazji Rosji na Ukrainę pomaga walczyć z dezinformacją i tzw. fake newsami.

Dezinformacja w sieci

Za pośrednictwem Twittera instytut właśnie poinformował, że ruszyła właśnie kolejna kampania dezinformacyjna. Dotyczy ona pakietu wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Jej celem jest tworzenie sztucznych podziałów w społeczeństwie i negatywnego nastawienia wobec Ukraińców, którzy uciekają przed brutalną wojną.

Kampania ma przedstawiać rzekome różnice dotyczące traktowania polskich i ukraińskich matek z dziećmi. Wynika z niej, że Polki i ich rodziny są traktowane jako „obywatele 2-giej kategorii”. W jej ramach zostały stworzone różne, nieprawdziwe porównania dotyczące wartości pomocy od państwa. Z wersji opublikowanej przez NASK wynika, że ukraińska matka z 2 dzieci otrzyma od państwa miesięcznie 4600 złotych plus darmowe mieszkanie, a polska zaledwie 1000 złotych. Takie porównania mogą mieć różną formę, na co zwracamy szczególną uwagę.

Oczywiście jest to nieprawda i próba manipulacji opinią społeczną. Nie dajmy się nabrać na taką narrację, która może być rozpowszechniana różnymi kanałami. Polski rząd wielokrotnie wyjaśniał, jak wygląda i jak będzie wyglądać pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Takie informacje można znaleźć m.in. na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *