Duże zakłócenia sygnału GPS nad Polską

W Polsce nawigacja może nie działać prawidłowo, a według internautów zakłócenia sygnału GPS są ogromne. Odpowiedzialna za to nie jest jednak pogoda ani atak wrogiego mocarstwa. Z komunikatów przeznaczonych dla personelu lotniczego wynika, że jest to zdarzenie zaplanowane.

Serwis GPSjam potwierdza występowanie zakłóceń sygnału GPS na terenie Polski. Zgodnie z danymi, które udostępnia, problemy z odbiorem sygnału są odczuwalne w całym kraju.

Zakłócenia sygnału GPS w Polsce

Co ciekawe, nie można przypisać tych zakłóceń wpływowi pogody słonecznej. Rozbłyski słoneczne i burze geomagnetyczne mają zdolność do zakłócania sygnału GPS, ale ich zasięg nie ograniczyłby się tylko do obszaru Polski. Nie wydaje się również, aby były to skutki jakiegoś ataku.

Zakłócenia GPS nad Polską były planowane

Jednakże, wiele wyjaśnia komunikat NOTAM. Są to , które informacje, które kierowane są do załóg lotnicznych. Ostrzegają one o zdarzeniach, mogących mieć niekorzystny wpływ na poruszanie się w przestrzeni powietrznej. Zgodnie z zgłoszeniem C1142/23, od 25 do 27 grudnia nad Polską mogą występować anomalie w zakresie sygnału GNSS (Global Navigation Satellite System).

Informacja o planowanych anomaliach w funkcjonowaniu systemu GPS

Planowane zakłócenia sygnału GPS dotyczą obszaru na północ od linii wskazanej na mapie. Korelacja pomiędzy ich zasięgiem, a anomalią, o której wspomina komunikat NOTAM jest jednoznaczna.

Komunikat lotniczy nie określa przyczyny tego zdarzenia, ale w mediach społecznościowych pojawiają się sugestie, że odpowiedzialne za problemy mogły być działania wojska. To jest możliwe, ale niekoniecznie groźne. W przeszłości zdarzało się, że zakłócenia sygnału GNSS/GPS były efektem ćwiczeń NATO. Tym razem jednak nie zostało to potwierdzone.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *