Duże zakłócenia sygnału GPS nad Polską

W Polsce nawigacja może nie działać prawidłowo, a według internautów zakłócenia sygnału GPS są ogromne. Odpowiedzialna za to nie jest jednak pogoda ani atak wrogiego mocarstwa. Z komunikatów przeznaczonych dla personelu lotniczego wynika, że jest to zdarzenie zaplanowane.

Serwis GPSjam potwierdza występowanie zakłóceń sygnału GPS na terenie Polski. Zgodnie z danymi, które udostępnia, problemy z odbiorem sygnału są odczuwalne w całym kraju.

Zakłócenia sygnału GPS w Polsce

Co ciekawe, nie można przypisać tych zakłóceń wpływowi pogody słonecznej. Rozbłyski słoneczne i burze geomagnetyczne mają zdolność do zakłócania sygnału GPS, ale ich zasięg nie ograniczyłby się tylko do obszaru Polski. Nie wydaje się również, aby były to skutki jakiegoś ataku.

Zakłócenia GPS nad Polską były planowane

Jednakże, wiele wyjaśnia komunikat NOTAM. Są to , które informacje, które kierowane są do załóg lotnicznych. Ostrzegają one o zdarzeniach, mogących mieć niekorzystny wpływ na poruszanie się w przestrzeni powietrznej. Zgodnie z zgłoszeniem C1142/23, od 25 do 27 grudnia nad Polską mogą występować anomalie w zakresie sygnału GNSS (Global Navigation Satellite System).

Informacja o planowanych anomaliach w funkcjonowaniu systemu GPS

Planowane zakłócenia sygnału GPS dotyczą obszaru na północ od linii wskazanej na mapie. Korelacja pomiędzy ich zasięgiem, a anomalią, o której wspomina komunikat NOTAM jest jednoznaczna.

Komunikat lotniczy nie określa przyczyny tego zdarzenia, ale w mediach społecznościowych pojawiają się sugestie, że odpowiedzialne za problemy mogły być działania wojska. To jest możliwe, ale niekoniecznie groźne. W przeszłości zdarzało się, że zakłócenia sygnału GNSS/GPS były efektem ćwiczeń NATO. Tym razem jednak nie zostało to potwierdzone.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *