E-mail od “Biznes.gov.pl”. Załącznik jest zainfekowany. Ktoś spoofuje rządową domenę!

Ktoś podszywa się pod rządowy serwis Biznes.gov.pl i rozsyła do Polaków fałszywe e-maile z zainfekowanym załącznikiem. Samo przeczytanie wiadomości nie stanowi zagrożenia, ale zainteresowanie się plikiem już tak – w komputerze zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie.

Na problem zwrócił uwagę serwis Niebezpiecznik i jak podaje, atak dotyczy wyłącznie systemów Windows. Co ciekawe, szkodliwy plik jest już wykrywany jako niebezpieczny przez wbudowanego Defendera – oczywiście przy założeniu że ten jest włączony i na bieżąco aktualizowany. Serwis dodaje, że niektóre inne programy zabezpieczające jeszcze nie radzą sobie z wykryciem akurat tego zagrożenia.

O szkodliwym załączniku w praktyce wiadomo tylko tyle, że ma formę wykonywalnego pliku VBS. Nie wiemy, jakie szkody w systemie może przynieść, ale na tym etapie można zakładać wszystko, począwszy od wykradania plików, na przechwytywaniu ekranu i znaków klawiatury kończąc, co może prowadzić do przejmowania loginów, haseł, a w konsekwencji być może i ataków na elektroniczne konto bankowe.

Opisywany fałszywy e-mail do złudzenia może przypominać autentyczny. Oszust zadbał o szczegóły, w tym wiarygodne wykorzystanie wizerunku Biznes.gov.pl, adres i treść, która ma wywołać obawy dotyczące załącznika. E-mail sugeruje, że załączone “oficjalne powiadomienie elektroniczne” należy przeczytać we wskazanym czasie, by uniknąć “odpowiednich skutków”, co ma rzekomo regulować Kodeks postępowania cywilnego.

Otrzymaną wiadomość – lub podobną w dziwny sposób wykorzystującą wizerunek strony rządowej – warto po prostu zignorować i usunąć, a przynajmniej potraktować z dystansem. W razie wątpliwości można na własną rękę skontaktować się z obsługą serwisu i ustalić, czy jakiekolwiek powiadomienia tego typu są właśnie rozsyłane i czy w danym przypadku istnieje konieczność podejmowania jakichś działań.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *