Nowe procesory Intela prawdopodobnie osiągną 6 GHz taktowania!

Jeszcze w tym roku spodziewamy się premiery nowych procesorów Intela, które mają przynieść znaczną poprawę wydajności. Nowe układy podobno zaoferują też wyższe taktowanie – nieoficjalnie mówi się o przekroczeniu granicy 6 GHz.

Mowa o układach Intel Raptor Lake, które zastąpią obecne modele Intel Alder Lake. Co prawda premiera procesorów została zaplanowana dopiero na koniec roku, ale producent zdradził już sporo szczegółów o jednostkach.

Nowe procesory będą korzystać z hybrydowej architektury, ale zaoferują jeszcze więcej rdzeni – topowe modele mają oferować nawet 24 rdzeni i 32 wątki (8 rdzeni/16 wątków wydajniejszych typu P-Core i 16 rdzeni/16 wątków słabszych typu E-Core). Układy nadal będą produkowane w technologii Intel 7.

Producent zapowiada także znaczny wzrost wydajności (miałby to być dwucyfrowy wzrost wyrażany w procentach) i usprawnionymi funkcjami podkręcania.

Procesory Intel Raptor Lake osiągną wyższe taktowania

Wygląda na to, że Intel nastawia się na wyższe taktowania procesorów Raptor Lake, bo w nowej wersji aplikacji Intel XTU (Extreme Tuning Utility) wprowadzono nowe funkcje dotyczące przetaktowywania układów.

Producent wprowadził możliwość regulacji technologii Thermal Velocity Boost (TVB) na rdzeń i całe jądro, a także wsparcie dla funkcji Efficient Thermal Velocity Boost. Można podejrzewać, że funkcje te będą obsługiwane właśnie przez nową generację procesorów Intel Raptor Lake.

To jednak nie wszystko! Użytkownik Raichu, którego możecie kojarzyć ze sprawdzających się przecieków o sprzęcie, twierdzi, że procesory Intel Raptor Lake mogą zapoczątkować nową erę w taktowaniu procesorów – topowe modele miałyby osiągać nawet 6 GHz.

Teoretycznie jest to możliwe, bo już Core i9-12900KS osiąga 5,5 GHz. W nowych modelach producent mógłby dopracować architekturę i zwiększyć limity mocy (wymagane do uzyskania wyższych zegarów), dzięki czemu udałoby się przekroczyć „magiczne” 6 GHz. Wyższe taktowanie pozwoliłoby lepiej konkurować z nadchodzącymi modelami AMD Ryzen 7000. Tyle tylko, że tak wysoka częstotliwość miałaby być dostępna w trybie E-TVB, dotyczyłaby pewnie tylko 1 lub 2 rdzeni i na pewno byłaby okupiona bardzo wysokim zapotrzebowaniem na energię.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *