Elon Musk: uruchomiliśmy Starlink nad Ukrainą. Jest też zapowiedź dalszej pomocy

Obecnie wojna to nie tylko działania stricte militarne, ale również szeroko rozumiana obecność w sieci. Bez dostępu do internetu ciężko jest udostępniać aktualne informacje czy komunikować się ze światem. Ukraina doskonale zdaje sobie z tego sprawę, jednak przez ataki Rosjan trudno jest utrzymać działającą infrastrukturę sieciową. Pomocą w tej sprawie może okazać się Starlink.

Konstelacja Starlink

„Kosmiczny internet” Elona Muska – jak wszystko powiązane z działalnością tego miliardera – wzbudza sporo dyskusji, która coraz częściej przenosi się poza technologiczny świat. O tym, że usługa może pomóc w zapewnieniu dostępu do sieci regionom, które z różnych powodów zostały odcięte od internetu, wiadomo nie od dziś.

Musk został wywołany na Twitterze przez Mychajło Fedorowa, wicepremiera Ukrainy, który pełni jednocześnie funkcję ministra transformacji cyfrowej Ukrainy. Jak czytamy w poście:

,,Elon Musk, podczas gdy ty próbujesz skolonizować Marsa – Rosja próbuje zająć Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem latają w kosmos, rosyjskie rakiety atakują ukraińskich obywateli! Prosimy o udostępnienie Ukrainie stacji Starlink i zwrócenie się do Rosjan, by zaprzestali oni dalszych działań.

Na odpowiedź szefa SpaceX nie trzeba było długo czekać – w komentarzu zapewnił, że urządzenia wchodzące w skład systemu Starlink są już nad Ukrainą, a co za tym idzie, tamtejsi obywatele mogą korzystać z „kosmicznego internetu”. Wszystko rozbija się jednak o kwestię naziemnych terminali odbierający sygnał nadawany przez satelity, który jest niezbędny do działania sieci.

W swoim tweecie Elon Musk zapewnił, że kolejne odbiorniki połączone z przetwornikami sygnału nadawanego przez satelity Starlink są już w drodze, by całość mogła objąć działaniem większy obszar atakowanego państwa. Nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi, ale warto podkreślić, że taką usługę zdecydowanie trudniej wyłączyć, a możliwość jej globalnego działania zdecydowanie ułatwia kontakt ze światem.

Jeśli zapowiedzi szefa SpaceX zostaną zrealizowane, duża część Ukraińców, którzy znajdują się na terenach objętych wojną, będzie mogła na bieżąco dzielić się wszelkimi informacjami czy kontaktować się ze swoimi bliskimi, którym udało się uciec z zagrożonych obszarów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *