Elon Musk: uruchomiliśmy Starlink nad Ukrainą. Jest też zapowiedź dalszej pomocy

Obecnie wojna to nie tylko działania stricte militarne, ale również szeroko rozumiana obecność w sieci. Bez dostępu do internetu ciężko jest udostępniać aktualne informacje czy komunikować się ze światem. Ukraina doskonale zdaje sobie z tego sprawę, jednak przez ataki Rosjan trudno jest utrzymać działającą infrastrukturę sieciową. Pomocą w tej sprawie może okazać się Starlink.

Konstelacja Starlink

„Kosmiczny internet” Elona Muska – jak wszystko powiązane z działalnością tego miliardera – wzbudza sporo dyskusji, która coraz częściej przenosi się poza technologiczny świat. O tym, że usługa może pomóc w zapewnieniu dostępu do sieci regionom, które z różnych powodów zostały odcięte od internetu, wiadomo nie od dziś.

Musk został wywołany na Twitterze przez Mychajło Fedorowa, wicepremiera Ukrainy, który pełni jednocześnie funkcję ministra transformacji cyfrowej Ukrainy. Jak czytamy w poście:

,,Elon Musk, podczas gdy ty próbujesz skolonizować Marsa – Rosja próbuje zająć Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem latają w kosmos, rosyjskie rakiety atakują ukraińskich obywateli! Prosimy o udostępnienie Ukrainie stacji Starlink i zwrócenie się do Rosjan, by zaprzestali oni dalszych działań.

Na odpowiedź szefa SpaceX nie trzeba było długo czekać – w komentarzu zapewnił, że urządzenia wchodzące w skład systemu Starlink są już nad Ukrainą, a co za tym idzie, tamtejsi obywatele mogą korzystać z „kosmicznego internetu”. Wszystko rozbija się jednak o kwestię naziemnych terminali odbierający sygnał nadawany przez satelity, który jest niezbędny do działania sieci.

W swoim tweecie Elon Musk zapewnił, że kolejne odbiorniki połączone z przetwornikami sygnału nadawanego przez satelity Starlink są już w drodze, by całość mogła objąć działaniem większy obszar atakowanego państwa. Nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi, ale warto podkreślić, że taką usługę zdecydowanie trudniej wyłączyć, a możliwość jej globalnego działania zdecydowanie ułatwia kontakt ze światem.

Jeśli zapowiedzi szefa SpaceX zostaną zrealizowane, duża część Ukraińców, którzy znajdują się na terenach objętych wojną, będzie mogła na bieżąco dzielić się wszelkimi informacjami czy kontaktować się ze swoimi bliskimi, którym udało się uciec z zagrożonych obszarów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *