Elon Musk: uruchomiliśmy Starlink nad Ukrainą. Jest też zapowiedź dalszej pomocy

Obecnie wojna to nie tylko działania stricte militarne, ale również szeroko rozumiana obecność w sieci. Bez dostępu do internetu ciężko jest udostępniać aktualne informacje czy komunikować się ze światem. Ukraina doskonale zdaje sobie z tego sprawę, jednak przez ataki Rosjan trudno jest utrzymać działającą infrastrukturę sieciową. Pomocą w tej sprawie może okazać się Starlink.

Konstelacja Starlink

“Kosmiczny internet” Elona Muska – jak wszystko powiązane z działalnością tego miliardera – wzbudza sporo dyskusji, która coraz częściej przenosi się poza technologiczny świat. O tym, że usługa może pomóc w zapewnieniu dostępu do sieci regionom, które z różnych powodów zostały odcięte od internetu, wiadomo nie od dziś.

Musk został wywołany na Twitterze przez Mychajło Fedorowa, wicepremiera Ukrainy, który pełni jednocześnie funkcję ministra transformacji cyfrowej Ukrainy. Jak czytamy w poście:

,,Elon Musk, podczas gdy ty próbujesz skolonizować Marsa – Rosja próbuje zająć Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem latają w kosmos, rosyjskie rakiety atakują ukraińskich obywateli! Prosimy o udostępnienie Ukrainie stacji Starlink i zwrócenie się do Rosjan, by zaprzestali oni dalszych działań.

Na odpowiedź szefa SpaceX nie trzeba było długo czekać – w komentarzu zapewnił, że urządzenia wchodzące w skład systemu Starlink są już nad Ukrainą, a co za tym idzie, tamtejsi obywatele mogą korzystać z “kosmicznego internetu”. Wszystko rozbija się jednak o kwestię naziemnych terminali odbierający sygnał nadawany przez satelity, który jest niezbędny do działania sieci.

W swoim tweecie Elon Musk zapewnił, że kolejne odbiorniki połączone z przetwornikami sygnału nadawanego przez satelity Starlink są już w drodze, by całość mogła objąć działaniem większy obszar atakowanego państwa. Nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi, ale warto podkreślić, że taką usługę zdecydowanie trudniej wyłączyć, a możliwość jej globalnego działania zdecydowanie ułatwia kontakt ze światem.

Jeśli zapowiedzi szefa SpaceX zostaną zrealizowane, duża część Ukraińców, którzy znajdują się na terenach objętych wojną, będzie mogła na bieżąco dzielić się wszelkimi informacjami czy kontaktować się ze swoimi bliskimi, którym udało się uciec z zagrożonych obszarów.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.