Facebook w Rosji padł. Tak Putin walczy z „dezinformacją”

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu Roskomnadzor zablokował działanie serwisu społecznościowego Facebook. Urząd oświadczył, że serwis dyskryminował rosyjskie media. To element wojny Kremla z niezależnymi mediami. Także w piątek Władimir Putin podpisał ustawę wprowadzającą wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje „fałszywe informacje” – czyli te niezgodne z propagandową linią Moskwy – na temat rosyjskich sił zbrojnych.

Do blokady doszło w czasie, gdy Rosja prowadzi wojnę na Ukrainie. Roskomnadzor blokuje media niezależne, twierdząc, że przekazują one nieprawdziwe informacje o wojnie.

Facebook blokuje, Rosja odpowiada

Jeszcze przed tygodniem, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, Roskomnadzor informował, że „częściowo ogranicza” dostęp do Facebooka, aby „chronić rosyjskie media”. Wcześniej Facebook nałożył restrykcje na agencję RIA Nowosti, państwowy kanał telewizyjny Zwiezda i portale informacyjne Lenta.ru oraz Gazeta.ru.

W następnych dniach serwis działał z zakłóceniami. Wielu internautów przeniosło swoje konta i grupy z Facebooka na inne serwisy społecznościowe.

15 lat więzienia za podważanie propagandy Kremla

Wcześniej w piątek Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zatwierdziła projekt ustawy, który tego samego dnia podpisał prezydent Rosji Władimir Putin – nowa regulacja ma być narzędziem „w wojnie informacyjnej z Zachodem w związku z konfliktem na Ukrainie”.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Zmiany w Gmailu. Wyszukiwarka staje się “inteligentniejsza”

Google wprowadza zmiany w swoich usługach, w tym w wyszukiwarce działającej w Gmailu. W praktyce chodzi o rozszerzenie zmian z zapowiedzi, która pojawiła się już w lipcu tego roku. Gmail będzie teraz sprawniej szukać wiadomości zależnie od poprzednich działań użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *