Facebook w Rosji padł. Tak Putin walczy z „dezinformacją”

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu Roskomnadzor zablokował działanie serwisu społecznościowego Facebook. Urząd oświadczył, że serwis dyskryminował rosyjskie media. To element wojny Kremla z niezależnymi mediami. Także w piątek Władimir Putin podpisał ustawę wprowadzającą wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje „fałszywe informacje” – czyli te niezgodne z propagandową linią Moskwy – na temat rosyjskich sił zbrojnych.

Do blokady doszło w czasie, gdy Rosja prowadzi wojnę na Ukrainie. Roskomnadzor blokuje media niezależne, twierdząc, że przekazują one nieprawdziwe informacje o wojnie.

Facebook blokuje, Rosja odpowiada

Jeszcze przed tygodniem, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, Roskomnadzor informował, że „częściowo ogranicza” dostęp do Facebooka, aby „chronić rosyjskie media”. Wcześniej Facebook nałożył restrykcje na agencję RIA Nowosti, państwowy kanał telewizyjny Zwiezda i portale informacyjne Lenta.ru oraz Gazeta.ru.

W następnych dniach serwis działał z zakłóceniami. Wielu internautów przeniosło swoje konta i grupy z Facebooka na inne serwisy społecznościowe.

15 lat więzienia za podważanie propagandy Kremla

Wcześniej w piątek Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zatwierdziła projekt ustawy, który tego samego dnia podpisał prezydent Rosji Władimir Putin – nowa regulacja ma być narzędziem „w wojnie informacyjnej z Zachodem w związku z konfliktem na Ukrainie”.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *