Facebook w Rosji padł. Tak Putin walczy z „dezinformacją”

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu Roskomnadzor zablokował działanie serwisu społecznościowego Facebook. Urząd oświadczył, że serwis dyskryminował rosyjskie media. To element wojny Kremla z niezależnymi mediami. Także w piątek Władimir Putin podpisał ustawę wprowadzającą wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje „fałszywe informacje” – czyli te niezgodne z propagandową linią Moskwy – na temat rosyjskich sił zbrojnych.

Do blokady doszło w czasie, gdy Rosja prowadzi wojnę na Ukrainie. Roskomnadzor blokuje media niezależne, twierdząc, że przekazują one nieprawdziwe informacje o wojnie.

Facebook blokuje, Rosja odpowiada

Jeszcze przed tygodniem, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, Roskomnadzor informował, że „częściowo ogranicza” dostęp do Facebooka, aby „chronić rosyjskie media”. Wcześniej Facebook nałożył restrykcje na agencję RIA Nowosti, państwowy kanał telewizyjny Zwiezda i portale informacyjne Lenta.ru oraz Gazeta.ru.

W następnych dniach serwis działał z zakłóceniami. Wielu internautów przeniosło swoje konta i grupy z Facebooka na inne serwisy społecznościowe.

15 lat więzienia za podważanie propagandy Kremla

Wcześniej w piątek Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zatwierdziła projekt ustawy, który tego samego dnia podpisał prezydent Rosji Władimir Putin – nowa regulacja ma być narzędziem „w wojnie informacyjnej z Zachodem w związku z konfliktem na Ukrainie”.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.