Microsoft całkowicie zawiesza sprzedaż produktów i usług w Rosji.

Microsoft dołączył do licznego grona firm, które zdecydowały się na opuszczenie rosyjskiego rynku po inwazji Rosji na Ukrainę. O decyzji poinformował prezes firmy Brad Smith.

W piątek, 4 marca, firma Microsoft dołączyła do grona przedsiębiorstw, które opuszczają Rosję w związku z jej nieuzasadnioną inwazją na Ukrainę. Oprócz Microsoftu z rynku wycofały się m.in. Apple, Dell, Intel, AMD, Boeing, Exon Mobile, Nike, BP, Shell, BMW i wiele innych. Firma o swojej decyzji poinformowała za pośrednictwem oficjalnego bloga, gdzie obszernie wyjaśnia powody decyzji.

Microsoft wycofuje się z Rosji

,,Podobnie jak reszta świata, jesteśmy przerażeni, rozgniewani i zasmuceni obrazami i wiadomościami pochodzącymi z wojny na Ukrainie i potępiamy tę nieuzasadnioną, niesprowokowaną i bezprawną inwazję Rosji” – stwierdził w oświadczeniu Smith.

Jak zaznaczył Microsoft, firma od początku wojny angażowała się w działania przeciwko rosyjskiemu pozycjonowaniu, destrukcyjnym działaniom wobec ponad 20 ukraińskich organizacji rządowych, informatycznych i finansowych, a także cyberatakom wymierzonym w cywilne witryny. Jej przedstawiciele wyrazili również obawy, że ataki Rosji ataki na ludność cywilną naruszają Konwencję Genewską.

,,Podobnie jak wielu innych, opowiadamy się za Ukrainą, wzywając do przywrócenia pokoju, poszanowania suwerenności Ukrainy i ochrony jej narodu” – informuje Microsoft.

Microsoft zapewnia, że będzie kontynuował pomoc ludziom na Ukrainie, w tym pomoc swoim pracownikom (z którymi pozostaje w stałym kontakcie). Zespoły Microsoft Philanthropies i UN Affairs mają dalej ściśle współpracować z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK) i wieloma agencjami ONZ, “aby pomóc uchodźcom, zapewniając wsparcie technologiczne i finansowe kluczowym organizacjom pozarządowym”. Firma będzie też bronić wspomniane grupy przed trwającymi cyberatakami .

Decyzja może mieć poważne konsekwencje, szczególnie dla użytkowników popularnego systemu Windows.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *