Fałszywe SMS-y z numeru 514374839 lub 573854270. To nie są wiadomości od PGE

Trwa wysyłka SMS-ów, w których ktoś wykorzystuje wizerunek PGE, chcąc zachęcić do kliknięcia fałszywego linku. Zamiast “uregulować należność”, odbiorca może w ten sposób stracić pieniądze z konta. SMS-y przychodzą m.in. z numeru +48514374839 lub +48573854270.

Chodzi o SMS-y o rzekomym zaplanowanym wyłączeniu energii elektrycznej. Nadawca podszywa się pod firmę PGE i deklaruje odłączenie użytkownika, jeśli ten nie ureguluje należności. Ma to umożliwić załączony link, ale to tylko spreparowane łącze do fałszywego serwisu płatności. Jak wynika z sygnału od naszej czytelniczki, ostatnio takie SMS-y wysyłane są m.in. z numerów +48514374839 oraz +48573854270.

SMS jest krótki, więc może sprawiać wrażenie autentycznego komunikatu z PGE. Nie ma jednak związku z faktycznymi powiadomieniami od dostawcy energii elektrycznej. Użytkownik najpewniej nie ma żadnego zadłużenia, a ewentualna niedopłata nie byłaby komunikowana w taki sposób. Otrzymaną wiadomość najrozsądniej jest po prostu zignorować i zgłosić do analizy specjalistom z CERT Polska lub Policji.

Jeśli odbiorca SMS-a nie zorientuje się, że ma do czynienia z oszustwem i odwiedzi stronę pod podanym łączem, trafi na fałszywy serwis szybkich płatności. Zależnie od wersji oszustwa, w kolejnych krokach zostanie poproszony o podanie danych karty płatniczej lub zalogowanie się do banku. W rzeczywistości dane karty, login i hasło trafiają wprost w ręce oszustów i to oni w tle logują się na autentyczne konto ofiary.

W przypadku wątpliwości dotyczących opłacenia rachunków, warto we własnym zakresie skontaktować się z dostawcą energii elektrycznej lub innego usługodawcy, pod którego ktoś może się podszywać. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że rozmowa czy korespondencja odbywa się z pracownikiem danej firmy. W drugą stronę zagrożeniem często jest spoofing telefoniczny.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *