USA oferują nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów za informacje o 6 rosyjskich hakerach wojskowych

Rząd USA ogłosił we wtorek , że przeznaczy kwotę do 10 milionów dolarów nagród za informacje o sześciu hakerach związanych z rosyjskim wywiadem wojskowym.

„Osoby te uczestniczyły w złośliwych działaniach cybernetycznych w imieniu rosyjskiego rządu przeciwko infrastrukturze krytycznej USA, z naruszeniem ustawy o oszustwach i nadużyciach komputerowych” – powiedział Departament Stanu.

Wszystkich sześciu rosyjskich oficerów należy do zaawansowanej grupy trwałego zagrożenia o nazwie Sandworm (znanej również jako Miś Voodoo lub Żelazny Wiking), która działa od co najmniej 2008 r., skupiając się na atakowaniu podmiotów na Ukrainie w celu ustanowienia nielegalnej , długoterminowej obecności – w celu wydobywania wysoce wrażliwych danych.

Hakerzy, będący funkcjonariuszami Głównego Zarządu Wywiadu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ( GRU ), to:

15 października 2020 r. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył wyżej wymienionych funkcjonariuszy o przeprowadzanie destrukcyjnych ataków złośliwego oprogramowania w celu zakłócenia i destabilizacji innych narodów oraz spowodowania strat pieniężnych, oskarżając ich o spisek w celu popełnienia oszustwa związanego z telewizją i kradzieży tożsamości.

W ramach inicjatywy Rewards of Justice utworzyło witrynę Tor pod adresem „he5dybnt7sr6cm32xt77pazmtm65flqy6irivtflruqfc5ep7eiodiad.onion”, na której można anonimowo przesyłać wskazówki dotyczące tych cyberprzestępców lub udostępniać informacje za pośrednictwem Signal, Telegram lub WhatsApp.

Kolektyw Sandworm został ostatnio przypisany do zneutralizowanego, zaawansowanego szkodliwego oprogramowania botnetowego o nazwie Cyclops Blink , które usidlało podłączone do Internetu zapory sieciowe i routery firm WatchGuard i ASUS.

Inne niedawne działania hakerskie związane z grupą obejmują rozmieszczenie ulepszonej wersji złośliwego oprogramowania Industroyer na podstacje elektryczne wysokiego napięcia na Ukrainie podczas trwającej inwazji.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *