Fałszywy czytnik PDF na Androida. Zainstaluje ci trojana bankowego

Szkodliwe aplikacje w Sklepie Play to nie rzadkość, a kolejna analiza jest tego najlepszym przykładem. Hiszpański serwis wziął na tapet najpopularniejsze aplikacje na Androida i okazało się, że na liście można trafić na fałszywy czytnik plików PDF.

Zainfekowany program to PDF+, który w praktyce okazuje się być podkładką dla skryptu pobierającego trojana bankowego na smartfon, o czym informuje xatakandroid.com. Docelowo użytkownicy mogą stracić pieniądze z konta, bo z pomocą takiego oprogramowania atakujący są w stanie przejąć urządzenie i uzyskać dostęp do zawartości ekranu i danych – w tym SMS-ów potwierdzających operacje w bankowości.

Aplikacja PDF+ została pobrana ze Sklepu Play ponad 10 tys. razy i ma średnią ocenę 5 gwiazdek na podstawie 38 głosów. Trudno więc nie odnieść wrażenia, że recenzje zostały kupione, a przynajmniej sfałszowane, co umożliwia na przykład trojan Shopper. Zainfekowany program nie sprawia wrażenia podejrzanego, bowiem opis i zrzuty ekrany zostały po prostu skopiowane z innych podobnych programów na Androida i iOS-a.

Co ciekawe, po uruchomieniu aplikacja nawet nie stara się ukrywać, że w rzeczywistości nie ma związku z odczytem plików PDF. Użytkownik od razu proszony jest o rzekomo niezbędną aktualizację Flash Playera (swoją drogą w praktyce wycofanego z rynku w styczniu 2021 roku). Pobierany jest wtedy spreparowany plik APK spoza Sklepu Play do ręcznej instalacji. Niedawno taka metoda była wykorzystywana, by zainstalować ofiarom TangleBota.

Jeśli użytkownik machinalnie zainstaluje pobrany plik i przy okazji udzieli aplikacji rzekomo wymaganych uprawnień, oszuści od razu zyskają dostęp do zawartości telefonu. Wszystkie dane i wiadomości mogą więc bez problemu przejąć, a także na bieżąco odczytywać zawartość ekranu i przyciśnięcia klawiatury.

Niestety okazuje się, że w chwili pisania niniejszego tekstu szkodliwa aplikacja wciąż nie została usunięta ze Sklepu Play i jest bez problemu dostępna także dla użytkowników z Polski. Warto więc jej unikać, a jeśli została wcześniej pobrana na smartfon – usunąć z urządzenia. Dla dodatkowego bezpieczeństwa warto zadbać o zmianę danych logowania do bankowości.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *