Fałszywy czytnik PDF na Androida. Zainstaluje ci trojana bankowego

Szkodliwe aplikacje w Sklepie Play to nie rzadkość, a kolejna analiza jest tego najlepszym przykładem. Hiszpański serwis wziął na tapet najpopularniejsze aplikacje na Androida i okazało się, że na liście można trafić na fałszywy czytnik plików PDF.

Zainfekowany program to PDF+, który w praktyce okazuje się być podkładką dla skryptu pobierającego trojana bankowego na smartfon, o czym informuje xatakandroid.com. Docelowo użytkownicy mogą stracić pieniądze z konta, bo z pomocą takiego oprogramowania atakujący są w stanie przejąć urządzenie i uzyskać dostęp do zawartości ekranu i danych – w tym SMS-ów potwierdzających operacje w bankowości.

Aplikacja PDF+ została pobrana ze Sklepu Play ponad 10 tys. razy i ma średnią ocenę 5 gwiazdek na podstawie 38 głosów. Trudno więc nie odnieść wrażenia, że recenzje zostały kupione, a przynajmniej sfałszowane, co umożliwia na przykład trojan Shopper. Zainfekowany program nie sprawia wrażenia podejrzanego, bowiem opis i zrzuty ekrany zostały po prostu skopiowane z innych podobnych programów na Androida i iOS-a.

Co ciekawe, po uruchomieniu aplikacja nawet nie stara się ukrywać, że w rzeczywistości nie ma związku z odczytem plików PDF. Użytkownik od razu proszony jest o rzekomo niezbędną aktualizację Flash Playera (swoją drogą w praktyce wycofanego z rynku w styczniu 2021 roku). Pobierany jest wtedy spreparowany plik APK spoza Sklepu Play do ręcznej instalacji. Niedawno taka metoda była wykorzystywana, by zainstalować ofiarom TangleBota.

Jeśli użytkownik machinalnie zainstaluje pobrany plik i przy okazji udzieli aplikacji rzekomo wymaganych uprawnień, oszuści od razu zyskają dostęp do zawartości telefonu. Wszystkie dane i wiadomości mogą więc bez problemu przejąć, a także na bieżąco odczytywać zawartość ekranu i przyciśnięcia klawiatury.

Niestety okazuje się, że w chwili pisania niniejszego tekstu szkodliwa aplikacja wciąż nie została usunięta ze Sklepu Play i jest bez problemu dostępna także dla użytkowników z Polski. Warto więc jej unikać, a jeśli została wcześniej pobrana na smartfon – usunąć z urządzenia. Dla dodatkowego bezpieczeństwa warto zadbać o zmianę danych logowania do bankowości.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *