Google ma problem z Linuksem w serwerach. Winne są dyski NVMe

Google pracuje nad rozwiązaniem problemu zaskakująco długiego restartowania serwerów z Linuksem, których powodem jest… zbyt duża liczba zainstalowanych dysków SSD NVMe. Chociaż zmiana w założeniu ma pomóc administratorom, a nie użytkownikom, oni też mogą na niej nieco skorzystać.

Serwis phoronix opisuje ciekawy problem, z którym mierzą się administratorzy w Google. Jak zauważono, serwery z Linuksem wykorzystujące wiele dysków SSD NVMe zaskakująco długo się restartują. Źródłem wydłużonego czasu jest etap zamykania i zadań, które jądro Linuksa wykonuje obecnie synchronicznie.

Propozycja Google’a obejmuje wprowadzenie nowego, asynchronicznego mechanizmu zamykania, aby wyeliminować spowolnienie całego procesu na poziomie magistrali. Jak wyliczono, zamknięcie jednego dysku SSD NVMe może trwać niecałe 5 sekund, co w systemie złożonym z kilkunastu urządzeń przekłada się na około minutę oczekiwania, nim serwer zacznie się ponownie uruchamiać. W praktyce to minuta (plus czas ponownego uruchomienia), podczas której serwer po prostu nie działa i nie jest dostępny dla użytkowników.

Rozwiązanie proponowane przez Google’a to łatka wprowadzająca asynchroniczny interfejs zamykania, który jest zgodny z wcześniejszym synchronicznym. W praktyce oznacza to możliwość szybszego zamykania systemu po wdrożeniu stosunkowo krótkiego kodu. Jak tłumaczy Google, “aktualizacja” polega na zmianie działania dysków na poziomie PCI Express, co później przenoszone jest do sterownika odpowiedzialnego za napędy NVMe.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.