Ukraińcy zgłaszają ruchy rosyjskich wojsk przy pomocy chatbota eWoroh!

Na wojnie informacje są nie mniej cenne niż sam sprzęt i żołnierze. Ukraiński rząd doskonale o tym wie, dlatego udostępnił chatbota eWoroh, za pomocą którego można zgłaszać pozycje i ruchy rosyjskich wojsk. Rozwiązanie cieszy się sporą popularnością, bo od początku inwazji skorzystać z niego miało już ponad 200 tys. Ukraińców.

eWoroh jest rządowym chatbotem działającym na platformie Telegram, która jest niezwykle popularna za naszą wschodnią granicą. Powstał on z myślą o tym, by za jego pomocą móc szybko i bezpiecznie udostępnić dane o lokalizacji i wyposażeniu wojsk okupacyjnych, by w ten sposób zapewnić przewagę ukraińskiemu wojsku.

Jak wspomnieliśmy, z chatbota skorzystać miało już ponad 200 tys. mieszkańców Ukrainy. Raporty są przekazywane w czasie rzeczywistym i zgodnie z tym, co mówią twórcy eWoroh, miały zauważalnie pomóc w walce z Rosjanami. Niewykluczone, że to właśnie dzięki nim Ukraińcy są w stanie tak sprawnie atakować kolumny i jednostki najeźdźców przy pomocy dronów, w tym bardzo popularnych i cenionych maszyn Bayraktar TB2.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *