Intel prezentuje procesor Core i9-12900KS. Trafi do sprzedaży 5 kwietnia

Dopakowana wersja procesora Intel Core i9-12900K, czyli i9-12900KS już niedługo trafi do sprzedaży. „Nowość” była już zapowiadana podczas targów CES 2022.

Dzisiaj mamy już oficjalną prezentację tego układu, który jak można było się spodziewać jest podkręconym Core i9-12900K, którego taktowanie w trybie turbo maksymalnie wzrasta do 5,5 GHz w stosunku do zwykłego układu, gdzie fabryczną granicą jest 5,2 GHz dla 1/2 rdzeni.

Tak samo potwierdziły się wcześniejsze plotki o podniesionym bazowym limicie mocy (PBP), który został podbity z 125 W do 150 W. Poza tym jest to stary dobry Core i9-12900K z 16 rdzeniami, z czego osiem to wyjadane P-core ze wsparciem wielowątkowości, a pozostałe osiem to energooszczędne E-core pozbawione obsługi dwóch wątków.

Mamy więc tutaj do czynienia z klasyczną loterią krzemową, gdzie tzw. złote chipy oferujące lepsze możliwości podkręcania są sprzedawane drożej. Jeszcze parę lat temu ta zależność była podwaliną istnienia sklepów pokroju Silicon Lottery, ale teraz widać zarówno Intel jak i AMD znacznie dokładniej sortują układy.

Cena Core i9-12900K w dolarach to 589 USD, a nowość ma kosztować 739 USD. Z kolei na naszym rynku zwykłego Core i9-12900K można znaleźć w sklepach za około 2900 zł, a Core i9-12900KS wedle naszych źródeł będzie w Polsce kosztował 3999 zł. Spora dopłata jak za wyselekcjonowany układ, ale być może niektóre sklepy będą go taniej.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *