Intel prezentuje procesor Core i9-12900KS. Trafi do sprzedaży 5 kwietnia

Dopakowana wersja procesora Intel Core i9-12900K, czyli i9-12900KS już niedługo trafi do sprzedaży. “Nowość” była już zapowiadana podczas targów CES 2022.

Dzisiaj mamy już oficjalną prezentację tego układu, który jak można było się spodziewać jest podkręconym Core i9-12900K, którego taktowanie w trybie turbo maksymalnie wzrasta do 5,5 GHz w stosunku do zwykłego układu, gdzie fabryczną granicą jest 5,2 GHz dla 1/2 rdzeni.

Tak samo potwierdziły się wcześniejsze plotki o podniesionym bazowym limicie mocy (PBP), który został podbity z 125 W do 150 W. Poza tym jest to stary dobry Core i9-12900K z 16 rdzeniami, z czego osiem to wyjadane P-core ze wsparciem wielowątkowości, a pozostałe osiem to energooszczędne E-core pozbawione obsługi dwóch wątków.

Mamy więc tutaj do czynienia z klasyczną loterią krzemową, gdzie tzw. złote chipy oferujące lepsze możliwości podkręcania są sprzedawane drożej. Jeszcze parę lat temu ta zależność była podwaliną istnienia sklepów pokroju Silicon Lottery, ale teraz widać zarówno Intel jak i AMD znacznie dokładniej sortują układy.

Cena Core i9-12900K w dolarach to 589 USD, a nowość ma kosztować 739 USD. Z kolei na naszym rynku zwykłego Core i9-12900K można znaleźć w sklepach za około 2900 zł, a Core i9-12900KS wedle naszych źródeł będzie w Polsce kosztował 3999 zł. Spora dopłata jak za wyselekcjonowany układ, ale być może niektóre sklepy będą go taniej.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *