Google Maps: jeśli masz diesla lub hybrydę – pojedziesz inną trasą

Nawigacja w Google Maps może niedługo pomóc oszczędzać paliwo z uwzględnieniem typu silnika zamontowanego w danym samochodzie. Funkcja nie jest jeszcze dostępna, ale jak wynika z analizy pliku APK najnowszej wersji, Google planuje wdrożyć oferowanie tras “dopasowanych do napędu”.

O szczegółach pisze 9to5Google, wskazując na jednoznaczne łańcuchy znaków, które znaleziono w kodzie Google Maps 11.39 beta. Chociaż funkcja nie jest jeszcze dostępna dla użytkowników, przygotowywane komunikaty takie jak New! Get fuel-efficient routes tailored to your vehicle’s engine type (z ang. “Nowość! Planuj ekonomiczne trasy dopasowane do rodzaju silnika w samochodzie”) wyraźnie wskazują na kierunek rozwoju aplikacji.

Z przeanalizowanego kodu APK aplikacji Google Maps wynika, że w programie będzie można wskazać, czy podróżuje się samochodem z napędem benzynowym, diesla, hybrydowym lub elektrycznym, by na tej podstawie nawigacja mogła dobrać najbardziej ekonomiczną trasę – inną dla każdego rodzaju napędu z uwagi na jego specyfikę. Szczegóły nie są znane, ale można zakładać, że pod uwagę będzie brane np. nachylenie terenu, ograniczenia prędkości czy liczba skrzyżowań, przed którymi trzeba będzie się zatrzymać.

Na tę chwilę trudno powiedzieć, kiedy nowa opcja trafi do stabilnego wydania Google Maps. Zważywszy, że nie jest jeszcze elementem publicznych testów w ramach wydania beta, możliwe, że trzeba się będzie uzbroić w sporo cierpliwości. Ostatecznie istnieje także obawa, że funkcja w pierwszej kolejności trafi tylko na wybrane rynki. Na podobnej zasadzie Google Maps w niektórych krajach informują od dawna o bieżącym ograniczeniu prędkości, a w innych (w tym Polsce) niestety wciąż tej opcji brakuje.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *