Google Maps: jeśli masz diesla lub hybrydę – pojedziesz inną trasą

Nawigacja w Google Maps może niedługo pomóc oszczędzać paliwo z uwzględnieniem typu silnika zamontowanego w danym samochodzie. Funkcja nie jest jeszcze dostępna, ale jak wynika z analizy pliku APK najnowszej wersji, Google planuje wdrożyć oferowanie tras “dopasowanych do napędu”.

O szczegółach pisze 9to5Google, wskazując na jednoznaczne łańcuchy znaków, które znaleziono w kodzie Google Maps 11.39 beta. Chociaż funkcja nie jest jeszcze dostępna dla użytkowników, przygotowywane komunikaty takie jak New! Get fuel-efficient routes tailored to your vehicle’s engine type (z ang. “Nowość! Planuj ekonomiczne trasy dopasowane do rodzaju silnika w samochodzie”) wyraźnie wskazują na kierunek rozwoju aplikacji.

Z przeanalizowanego kodu APK aplikacji Google Maps wynika, że w programie będzie można wskazać, czy podróżuje się samochodem z napędem benzynowym, diesla, hybrydowym lub elektrycznym, by na tej podstawie nawigacja mogła dobrać najbardziej ekonomiczną trasę – inną dla każdego rodzaju napędu z uwagi na jego specyfikę. Szczegóły nie są znane, ale można zakładać, że pod uwagę będzie brane np. nachylenie terenu, ograniczenia prędkości czy liczba skrzyżowań, przed którymi trzeba będzie się zatrzymać.

Na tę chwilę trudno powiedzieć, kiedy nowa opcja trafi do stabilnego wydania Google Maps. Zważywszy, że nie jest jeszcze elementem publicznych testów w ramach wydania beta, możliwe, że trzeba się będzie uzbroić w sporo cierpliwości. Ostatecznie istnieje także obawa, że funkcja w pierwszej kolejności trafi tylko na wybrane rynki. Na podobnej zasadzie Google Maps w niektórych krajach informują od dawna o bieżącym ograniczeniu prędkości, a w innych (w tym Polsce) niestety wciąż tej opcji brakuje.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Bezpieczeństwo

NATO wzmocni cyberobronę

Wzmagające się działania Rosjan wobec państw NATO skłoniły organizację do podjęcia odpowiednich działań. Według słów sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, mają zostać podjęte działania obronne przed rosyjskimi działaniami, takimi jak cyberataki, dezinformacja, podpalenia czy szpiegostwo.

Bezpieczeństwo

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni otrzymały sztandar

Sztandar to symbol patriotyzmu, męstwa, honoru i oddania dla Rzeczypospolitej – zaznaczył wiceszef MON-u Stanisław Wziątek podczas uroczystości wręczenia sztandaru Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Ten nowy komponent sił zbrojnych odpowiedzialny jest w resorcie obrony za obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem i systemami teleinformatycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *