Google Maps: jeśli masz diesla lub hybrydę – pojedziesz inną trasą

Nawigacja w Google Maps może niedługo pomóc oszczędzać paliwo z uwzględnieniem typu silnika zamontowanego w danym samochodzie. Funkcja nie jest jeszcze dostępna, ale jak wynika z analizy pliku APK najnowszej wersji, Google planuje wdrożyć oferowanie tras “dopasowanych do napędu”.

O szczegółach pisze 9to5Google, wskazując na jednoznaczne łańcuchy znaków, które znaleziono w kodzie Google Maps 11.39 beta. Chociaż funkcja nie jest jeszcze dostępna dla użytkowników, przygotowywane komunikaty takie jak New! Get fuel-efficient routes tailored to your vehicle’s engine type (z ang. “Nowość! Planuj ekonomiczne trasy dopasowane do rodzaju silnika w samochodzie”) wyraźnie wskazują na kierunek rozwoju aplikacji.

Z przeanalizowanego kodu APK aplikacji Google Maps wynika, że w programie będzie można wskazać, czy podróżuje się samochodem z napędem benzynowym, diesla, hybrydowym lub elektrycznym, by na tej podstawie nawigacja mogła dobrać najbardziej ekonomiczną trasę – inną dla każdego rodzaju napędu z uwagi na jego specyfikę. Szczegóły nie są znane, ale można zakładać, że pod uwagę będzie brane np. nachylenie terenu, ograniczenia prędkości czy liczba skrzyżowań, przed którymi trzeba będzie się zatrzymać.

Na tę chwilę trudno powiedzieć, kiedy nowa opcja trafi do stabilnego wydania Google Maps. Zważywszy, że nie jest jeszcze elementem publicznych testów w ramach wydania beta, możliwe, że trzeba się będzie uzbroić w sporo cierpliwości. Ostatecznie istnieje także obawa, że funkcja w pierwszej kolejności trafi tylko na wybrane rynki. Na podobnej zasadzie Google Maps w niektórych krajach informują od dawna o bieżącym ograniczeniu prędkości, a w innych (w tym Polsce) niestety wciąż tej opcji brakuje.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *