Cyberatak Rosjan na polską Policję!

Strony internetowe kilku wojewódzkich komend policji w ubiegłym tygodniu zostały zaatakowane przez rosyjskich hakerów. Były to ataki DDoS (rozproszona odmowa usługi), których celem jest zablokowanie serwerów ofiary. Eksperci zaznaczają, że takie ataki są rzadkie lub są rzadko nagłaśniane.

W czwartek przestały działać witryny niektórych wojewódzkich komend policji. Problemy występowały przez wiele godzin. Prokremlowskie ośrodki podawały, że za atakiem stoją rosyjscy hakerzy. Mowa o grupie Killnet, która w maju br. zapowiadała “wypowiedzenie cyberwojny” wobec kilku państw, w tym Polski.

Zaatakowane strony komend wojewódzkich

Ataki DDoS (polegają na atakach z wielu komputerów w tym samym czasie, co w efekcie prowadzi do blokady witryny) zostały przeprowadzone na strony internetowe wojewódzkich komend policji m.in. małopolskiej, świętokrzyskiej, warmińsko-mazurskiej, kujawsko-pomorskiej, pomorskiej, śląskiej i lubuskiej, a także na stronę Komendy Głównej Policji i komendy stołecznej.

“Chwilowe niedostępności poszczególnych serwisów związane były z atakami DDoS na przedmiotowe serwisy” – przekazał CyberDefence24.pl insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Ataki na bazy policyjne są bardzo rzadkie lub rzadko nagłaśniane. W zeszłym roku rosyjscy hakerzy włamali się m.in. do komputerów policji w Waszyngtonie, wykradając ponad 250 gigabajtów danych. W zeszłym miesiącu strona internetowa włoskiej policji była niedostępna z powodu ataku prorosyjskich hakerów z ugrupowania Killnet – tego samego, które w związku z wojną na Ukrainie zaatakowało Polskę oraz Litwę” – komentuje Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *