Google ostrzega. Wzrost liczby cyberataków na Ukrainę oraz kraje bałtyckie!

Badacze z Threat Analysis Group (TAG) z Google’a stwierdzili, że w ostatnim czasie doszło do gwałtownego zwiększenia się aktywności grup cyberprzestępców pokroju APT28, Coldriver bądź Turla.

Obydwie grupy są powiązane z Rosją, aczkolwiek APT28 znane tez jako Fancy Bear ma jeszcze otrzymywać wsparcie z Chin, Iranu czy Korei Północnej. W kwietniu Google zaobserwowało działalność APT28 polegającą na infekowaniu pomiotów w Ukrainie za pomocą złośliwego oprogramowania mającym na celu kradzież plików cookie i przechowywanych haseł przez przeglądarki Firefox, Edge i Chrome.

Wektorem ataku są e-maile zawierające zaszyfrowane archiwa zip w formacie „ua_report.zip”. Po zebraniu danych te są wysyłane e-mailem na konto atakującego.

Te mogłyby później posłużyć atakującym do przejęcia kontroli nad systemami różnego typu lub do szantażowania konkretnych osób. Szczególnie na celowniku była i wciąż jest tutaj infrastruktura krytyczna, do której można zaliczyć np. dostawców internetu, media, operatorów sieci energetycznej, operatorów gazociągów, czy wodociągów.

Podobną kampanię zdobywania danych prowadzi grupa znana jako Callisto lub Coldriver poprzez ataki phishingowe na skrzynki e-mail urzędników rządy, ministerstwa obrony, dziennikarzy, organizacji pozarządowych, polityków i think tanków wysyłanych ze skrzynek Gmaila.

Początkowo opierali się na wykorzystywaniu linków kierujących do zainfekowanych stron, ale z czasem zaczęli je umieszczać w dokumentach umieszczanych na Google Drive lub Microsoft One Drive.

Aktywna była także białoruska grupa Ghostwriter przeprowadzająca ataki phishingowe na wysoko postawione cele w Ukrainie z kont Gmaila. Wysyłane wiadomości zawierały linki do zhakowanych stron internetowych wymagających powtórnego zalogowania się. Google informuje, że żadne z kont nie zostało naruszone w wyniku tej kampanii phishingowej.

Warto jednak zaznaczyć wzmocniona ochotnikami z Zachodu i wspierana przez kolektyw Anonymous, „cyberarmia” Ukrainy jest bardzo skuteczna w odpieraniu ataków Rosjan na ukraińską infrastrukturę.

Rosyjskie cyberataki to nie tylko Ukraina

Odnotowano też znacznie zwiększenie działalności na terenie państw bałtyckich grupy Turla, która jest wspierana lub składa się z funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Grupa tak samo tak samo jak Coldriver prowadziła kampanie phishingowe nakierowane na podmioty rządowe, organizacje obronne czy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.

Wektorem także były wiadomości e-mail zawierające linki prowadzące do plików DOCX hostowanych na infrastrukturze kontrolowanej przez atakującego umożliwiającej przesłanie złośliwego oprogramowania. Dotychczas zidentyfikowano dwie domeny atakujących: ,,wkoinfo.webredirect.org” i ,,jadlactnato.webredirect.org”.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *