Astra Linux – rosyjski system operacyjny do zastosowań militarnych i operacji ściśle tajnych

Astra Linux to rosyjska dystrybucja Linux oparta na systemie operacyjnym Debian GNU/Linux, opracowanym w celu zaspokojenia potrzeb rosyjskiej armii, innych sił zbrojnych i agencji wywiadowczych.

Zapewnia ochronę danych do poziomu „ściśle tajnego” w rosyjskiej klasie informacji niejawnych. Został oficjalnie zatwierdzony przez rosyjskie Ministerstwo Obrony, Federalną Służbę Kontroli Technicznej i Eksportowej oraz Federalną Służbę Bezpieczeństwa.

Film prezentujący system Astra Linux

Twórcą systemu operacyjnego jest Przedsiębiorstwo Naukowe/Produkcyjne Rusbitech, które stosuje rozwiązania zgodnie z dekretem rządu rosyjskiego No2299-р z 17/10/2010, który nakazuje władzom federalnym i instytucjom budżetowym wdrożenie darmowego oprogramowania.

Wydania systemu operacyjnego noszą nazwy Hero Cities w Rosji i CIS. Istnieje jedno wydanie dla kodu „ogólnego przeznaczenia” o nazwie „Oryol”, którego celem jest „osiągnięcie małych i średnich celów biznesowych”. Inne wydania są oznaczone jako „specjalne” – „Smoleńsk” dla komputerów z procesorami x86-64, „Tula” dla sprzętu sieciowego, „Noworosyjsk” dla urządzeń mobilnych ARM i „Murmansk” dla komputerów mainframe IBM System Z.

Rusbitech produkuje również „miękki/zaufany moduł sterujący rozruchu” MAKSIM-M1 („М643М1”) z szyną PCI. Zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi i oferuje inne podniesione funkcje zabezpieczeń cyfrowych. Moduł oprócz Astra Linux obsługuje także systemy operacyjne z jądrem Linux 2.6.x i 3.x.x, a także kilka systemów operacyjnych Microsoft Windows.

Deklaruje się, że licencje Astra Linux odpowiadają prawom rosyjskim i międzynarodowym i „nie są sprzeczne z duchem i wymaganiami licencji GPL”. Astra Linux Special Edition jest używana w rosyjskim Narodowym Centrum Kontroli Obrony.

Astra Linux jest uznawana za pochodną Debiana, Rusbitech ma partnerskie relacje z The Linux Foundation i The Document Foundation.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Android Auto 12.9 nadchodzi. Zmiany głównie w Mapach Google

Aktualizacji doczekał się system Android Auto. Użytkownicy już teraz mogą wypróbować wersję 12.9. Trzeba jednak wiedzieć, iż jest ona obecnie dostępna w fazie beta. Zmianą, którą zauważą użytkownicy jest poprawienie dodawania przystanków w aplikacji Mapy Google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *