Astra Linux – rosyjski system operacyjny do zastosowań militarnych i operacji ściśle tajnych

Astra Linux to rosyjska dystrybucja Linux oparta na systemie operacyjnym Debian GNU/Linux, opracowanym w celu zaspokojenia potrzeb rosyjskiej armii, innych sił zbrojnych i agencji wywiadowczych.

Zapewnia ochronę danych do poziomu „ściśle tajnego” w rosyjskiej klasie informacji niejawnych. Został oficjalnie zatwierdzony przez rosyjskie Ministerstwo Obrony, Federalną Służbę Kontroli Technicznej i Eksportowej oraz Federalną Służbę Bezpieczeństwa.

Film prezentujący system Astra Linux

Twórcą systemu operacyjnego jest Przedsiębiorstwo Naukowe/Produkcyjne Rusbitech, które stosuje rozwiązania zgodnie z dekretem rządu rosyjskiego No2299-р z 17/10/2010, który nakazuje władzom federalnym i instytucjom budżetowym wdrożenie darmowego oprogramowania.

Wydania systemu operacyjnego noszą nazwy Hero Cities w Rosji i CIS. Istnieje jedno wydanie dla kodu „ogólnego przeznaczenia” o nazwie „Oryol”, którego celem jest „osiągnięcie małych i średnich celów biznesowych”. Inne wydania są oznaczone jako „specjalne” – „Smoleńsk” dla komputerów z procesorami x86-64, „Tula” dla sprzętu sieciowego, „Noworosyjsk” dla urządzeń mobilnych ARM i „Murmansk” dla komputerów mainframe IBM System Z.

Rusbitech produkuje również „miękki/zaufany moduł sterujący rozruchu” MAKSIM-M1 („М643М1”) z szyną PCI. Zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi i oferuje inne podniesione funkcje zabezpieczeń cyfrowych. Moduł oprócz Astra Linux obsługuje także systemy operacyjne z jądrem Linux 2.6.x i 3.x.x, a także kilka systemów operacyjnych Microsoft Windows.

Deklaruje się, że licencje Astra Linux odpowiadają prawom rosyjskim i międzynarodowym i „nie są sprzeczne z duchem i wymaganiami licencji GPL”. Astra Linux Special Edition jest używana w rosyjskim Narodowym Centrum Kontroli Obrony.

Astra Linux jest uznawana za pochodną Debiana, Rusbitech ma partnerskie relacje z The Linux Foundation i The Document Foundation.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *