Google Translate Desktop z malware’em. Polacy wśród ofiar

Nieoficjalna, desktopowa wersja Google Translate okazała się nośnikiem malware’u. Turecka firma Nitrokod wykorzystywała zaatakowane komputery do wydobywania kryptowalut. Zdaniem ekspertów zagrożenie dla użytkowników jest jednak znacznie większe, a przestępcy w sprytny sposób maskowali swoje działania.

Analitycy z zespołu badawczego Check Point Research, specjalizującego się w cyberbezpieczeństwie, odkryli zagrożenie, powodowane przez oprogramowanie o nazwie Google Translate Desktop. To desktopowa, nieoficjalna wersja popularnej usługi Google’a, stworzona przez turecką firmę Nitrokod.

– Wykryliśmy popularną witrynę, która udostępnia złośliwe oprogramowania za pomocą imitacji aplikacji na komputery PC, w tym m.in. Google Translate Desktop. Programy można znaleźć za pomocą prostego wyszukiwania w Internecie czy udostępnionego linku. Wiemy też, że narzędzia są budowane przez tureckojęzycznych programistów – wyjaśnia Maya Horowitz z Check Point Software.

Nie tylko kryptowaluty

Twórcy Google Translate Desktop wykorzystali oprogramowanie do infekowania komputerów użytkowników, a następnie wykorzystywania lokalnych zasobów do wydobywania kryptowalut, kosztem mocy obliczeniowej i energii zainfekowanych osób.

Zdaniem odkrywców zagrożenia, zastosowane rozwiązania pozwalały także na infekcję ransomware albo uruchomienie trojanów bankowych.

Opóźniona infekcja, zacieranie śladów

Tureckie oprogramowanie zarażało od 2019 roku. Jak to możliwe, że twórcom udało się ukryć swoje przestępcze działania przez tak długi czas? Autorzy Google Translate Desktop zastosowali kilka rozwiązań. Jak wskazuje Check Point Research:

  • złośliwe oprogramowanie jest uruchamiane po raz pierwszy prawie miesiąc po zainstalowaniu programu Nitrokod;
  • oprogramowanie jest dostarczane po przejściu 6 wcześniejszych etapów;
  • łańcuch infekcji jest kontynuowany z dużym opóźnieniem przy użyciu mechanizmu zaplanowanego zadania, dając atakującym czas na usunięcie wszystkich dowodów.

Oprogramowanie zostało pobrane ponad 111 tys. razy przez użytkowników z 11 krajów. Wśród ofiar są osoby z Polski, a także Wielkiej Brytanii, Grecji, Izraela, Niemiec czy Australii.

Google Translate Desktop znajdował się także w naszym katalogu. Po otrzymaniu informacji o zagrożeniu natychmiast zablokowaliśmy możliwość pobierania, a następnie usunęliśmy niebezpieczny program z udostępnianych zasobów. Dziękujemy naszym Czytelnikom za czujność i szybkie przekazanie tak ważnej informacji.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *