HP wyda taniego laptopa dla programistów z Linuxem. Oto HP Dev One

Większość nowych laptopów na rynku działa pod kontrolą Windowsa. Niektórzy producenci, nawet Ci bardziej znani, czasami wypuszczą coś z alternatywnym oprogramowaniem. I tak zrobi HP, bowiem niedługo ujrzymy model HP Dev One powstały w kooperacji z System76.

HP + System76 = HP Dev One z Pop!_OS

HP to popularny producent sprzętu komputerowego, w tym laptopów. Ta firma jednak jakoś szczególnie nie kojarzy mi się z Linuxem, jednak zaraz może się to zmienić. Otóż jak się okazuje, niedługo światło dzienne ujrzy model HP Dev One, czyli laptop powstały z myślą o programistach. Co zaoferuje?

  • Procesor: Ośmiordzeniowy AMD Ryzen 7 PRO
  • Grafika: AMD Radeon
  • Ekran: 14 cali, Full HD z pokryciem antyrefleksyjnym
  • Pamięć: 16 GB RAM DDR4 @ 3200 MHz
  • Przestrzeń dyskowa: Dysk PCI-E NVMe M.2 1 TB
  • Domyślny system operacyjny: Pop!_OS

Laptop powstał we współpracy z firmą System76. Wielokrotnie o niej wspomniałem, bowiem jest to producent systemu operacyjnego Pop!_OS oraz wielu komputerów z Linuxem. Dziwi mnie właśnie ta współpraca, bowiem System76 też produkuje laptopy. Ciekawostką jest fakt, że laptop zaoferuje TrackPoint oraz przycisk Super z inną naklejką niż logo Windows.

Wybór Pop!_OS jest całkiem dobrym dla programistów. Ba! Często ten system jest dyktowany deweloperom, bowiem zawiera wiele ważnych cech. Po pierwsze, jest stabilny i bazuje na Ubuntu, a właśnie na Ubuntu w pierwszej kolejności powstaje większość softu programistycznego. Po drugie, Pop!_OS ma wiele przydatnych dodatków, takich jak auto-tiling, przyjemny launcher aplikacji czy dobre wsparcie dla fwupd.

Laptop ma kosztować 1099 USD, czyli niecałe 4820 złotych. Ma „pojawić się wkrótce”, a osoby chcące go kupić już teraz (i jeśli zapiszą się do newslettera), to otrzymają specjalną myszkę HP Creator Mouse. Nie wiemy czy laptop będzie dostępny w Polsce. Jeśli jednak byłby w naszych sklepach, to bardzo chciałbym go kupić.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *