System BM-30 Tornado miażdży rosyjskie wojsko. Najpotężniejsze rakiety Ukraińców w akcji!

Ukraina skutecznie ostrzeliwuje rosyjskie wojsko za pomocą systemu rakietowego BM-30 Tornado, znanego także jako Smiercz. Rakiety z czasów końca Związku Radzieckiego to najpotężniejsza tego typu broń Ukraińców.

Ukraińcy zaprezentowali wideo z wykorzystania BM-30 Tornado. To system artylerii rakietowej kalibru 300 mm, najpotężniejszy tego typu w ukraińskiej armii. Serwis armyinform.ua przedstawia fragment walk na froncie w okolicach Doniecka, gdzie Rosjanie próbują przebić się przez linie ukraińskich obrońców.

BM-30 Tornado na froncie donieckim

Na tym odcinku, podczas powstrzymywania ataków agresora, Ukraińcy wykorzystują najcięższy kaliber w swojej artylerii rakietowej, system BM-30 Tornado.

Jak widać Rosjanom mimo przewagi w powietrzu wciąż nie udało się pozbawić Ukraińców najpotężniejszych jednostek artyleryjskich.

Wraz z początkiem aktywnej fazy wojny jesteśmy w ciągłym ruchu, wypełniając swoje zadania. Naszymi głównymi celami jest niszczenie skupisk wrogiego sprzętu i personelu. Pracujemy z maksymalną wydajnością. I będziemy to robić, dopóki nie wyrzucimy wroga z naszej ziemi

– mówi dowódca jednostki.

Mechanik-kierowca, Tichon, powiedział dziennikarzom, że choć przez cały miesiąc walczy codziennie prawie całą dobę, wciąż ma dość siły, by zniszczyć okupanta, bo Ukraińcy walczą o spokojną przyszłość na wiele pokoleń.

System BM-30 Tornado (Smiercz)

BM-30 Tornado to rosyjski system artylerii rakietowej kalibru 300 mm przeznaczony w założeniu dla samodzielnych brygad artylerii frontowej. Produkowany przez zakłady SPŁAW z Tuły. Został zaprojektowany na początku lat 80. i wszedł do służby w Armii Radzieckiej w 1987 roku. 

Część artyleryjska jest zamontowana na zmodyfikowanym, czteroosiowym podwoziu ciężarówki MAZ-543M. Wyrzutnia posiada 12 prowadnic.

BM-30 Tornado armii ukraińskiej

System BM-30 Tornado przeznaczony jest do zwalczania celów osobowych, opancerzonych i miękkich w obszarach koncentracji oraz baterii artyleryjskich, stanowisk dowodzenia i składów amunicji. 

Dla systemu skonstruowano szereg pocisków rakietowych w tym pociski kasetowe. Maksymalny zasięg prowadzonego ognia to 90 km, a pojedyncza salwa może pokryć ogniem 672000 mkw.

Przygotowanie do użycia BM-30 Tornado trwa trzy minuty od momentu uzyskania koordynatów o celu. Pełna salwa 12 pocisków zostaje wystrzelona w 38 sekund. Po oddaniu strzału bateria jest gotowa do marszu w ciągu minuty, co pozwala szybko uniknąć nieprzyjacielskiego kontrognia.

W 2008 r. Ukraina posiadała około 99 systemów BM-30 Tornado, a Rosja 109.

System rakietowy BM-30 Smerch/Tornado

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *