System BM-30 Tornado miażdży rosyjskie wojsko. Najpotężniejsze rakiety Ukraińców w akcji!

Ukraina skutecznie ostrzeliwuje rosyjskie wojsko za pomocą systemu rakietowego BM-30 Tornado, znanego także jako Smiercz. Rakiety z czasów końca Związku Radzieckiego to najpotężniejsza tego typu broń Ukraińców.

Ukraińcy zaprezentowali wideo z wykorzystania BM-30 Tornado. To system artylerii rakietowej kalibru 300 mm, najpotężniejszy tego typu w ukraińskiej armii. Serwis armyinform.ua przedstawia fragment walk na froncie w okolicach Doniecka, gdzie Rosjanie próbują przebić się przez linie ukraińskich obrońców.

BM-30 Tornado na froncie donieckim

Na tym odcinku, podczas powstrzymywania ataków agresora, Ukraińcy wykorzystują najcięższy kaliber w swojej artylerii rakietowej, system BM-30 Tornado.

Jak widać Rosjanom mimo przewagi w powietrzu wciąż nie udało się pozbawić Ukraińców najpotężniejszych jednostek artyleryjskich.

Wraz z początkiem aktywnej fazy wojny jesteśmy w ciągłym ruchu, wypełniając swoje zadania. Naszymi głównymi celami jest niszczenie skupisk wrogiego sprzętu i personelu. Pracujemy z maksymalną wydajnością. I będziemy to robić, dopóki nie wyrzucimy wroga z naszej ziemi

– mówi dowódca jednostki.

Mechanik-kierowca, Tichon, powiedział dziennikarzom, że choć przez cały miesiąc walczy codziennie prawie całą dobę, wciąż ma dość siły, by zniszczyć okupanta, bo Ukraińcy walczą o spokojną przyszłość na wiele pokoleń.

System BM-30 Tornado (Smiercz)

BM-30 Tornado to rosyjski system artylerii rakietowej kalibru 300 mm przeznaczony w założeniu dla samodzielnych brygad artylerii frontowej. Produkowany przez zakłady SPŁAW z Tuły. Został zaprojektowany na początku lat 80. i wszedł do służby w Armii Radzieckiej w 1987 roku. 

Część artyleryjska jest zamontowana na zmodyfikowanym, czteroosiowym podwoziu ciężarówki MAZ-543M. Wyrzutnia posiada 12 prowadnic.

BM-30 Tornado armii ukraińskiej

System BM-30 Tornado przeznaczony jest do zwalczania celów osobowych, opancerzonych i miękkich w obszarach koncentracji oraz baterii artyleryjskich, stanowisk dowodzenia i składów amunicji. 

Dla systemu skonstruowano szereg pocisków rakietowych w tym pociski kasetowe. Maksymalny zasięg prowadzonego ognia to 90 km, a pojedyncza salwa może pokryć ogniem 672000 mkw.

Przygotowanie do użycia BM-30 Tornado trwa trzy minuty od momentu uzyskania koordynatów o celu. Pełna salwa 12 pocisków zostaje wystrzelona w 38 sekund. Po oddaniu strzału bateria jest gotowa do marszu w ciągu minuty, co pozwala szybko uniknąć nieprzyjacielskiego kontrognia.

W 2008 r. Ukraina posiadała około 99 systemów BM-30 Tornado, a Rosja 109.

System rakietowy BM-30 Smerch/Tornado

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *