Jak Rosja używa cyberataków w walce z Ukrainą?

Cyberataki mogą być bronią tak samo potężną jak siły zbrojne. Nic więc dziwnego, że największe państwa inwestują w zespoły hakerów, które mają uderzać w ściśle wyznaczone cele. Przekonała się o tym Ukraina, która musiała się mierzyć z poważnym zagrożeniem cyberbezpieczeństwa ze strony Rosji, chcącej w ten sposób zdestabilizować ukraińskie służby państwowe i gospodarkę.

Napięcie na linii Ukraina – Rosja jest ogromne, a szanse na deeskalację konfliktu wydają się nikłe. Wynika to choćby z działań Federacji Rosyjskiej, zbierającej siły wojskowe na granicy między państwami. Problemem są jednak też działania Rosjan w sieci, które można śmiało nazwać cyberwojną. Rozbudowana rosyjska infrastruktura cybernetyczna została nie tak dawno skierowana do ataku na Ukrainę i trzeba przyznać, że jej działania miały poważne skutki.

Grupy hakerów powiązanych z Moskwą zainicjowały duże uderzenie, które miało dotknąć dziesiątki ukraińskich stron internetowych. Sam Microsoft zidentyfikował dziesiątki komputerów w agencjach rządowych Ukrainy, które zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem przeznaczonym do niszczenia danych. Rosyjska machina cybernetyczna jest bardzo dobrze naoliwiona i już wcześniej była w stanie zakłócić ukraińskie wybory, zaatakować sieć energetyczną, czy rozpowszechniać dezinformację na temat spraw wewnętrznych.

Ataki są tak zaplanowane, by osłabić państwo oraz sektor prywatny, działający na Ukrainie. Służą też do zastraszenia ludności. Rosjanie „rozgrywają” więc w ten sposób przeciwnika, przygotowując się do konwencjonalnego uderzenia na sparaliżowane informatycznie państwo. Trzeba mieć to na uwadze przy możliwym konflikcie z innymi państwami. Choćby dlatego Amerykanie doradzili ukraińskim agencjom rządowym przeprowadzenie dokładnego śledztwa i wdrożenie środków obronnych, by powstrzymać rosyjskich hakerów przed ponownym wtargnięciem do ich sieci.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *