Kradzież danych z komputerów klasy TEMPEST

Izraelscy badacze znaleźli sposób na wydobycie danych z odizolowanych komputerów. I nie chodzi wcale „zwykłe” komputery, które działają w wydzielonej sieci. Ale o komputery specjalnego przeznaczenia klasy TEMPEST (z ang. Transient Electromagnetic Pulse Emanation Standard).

Czym jest standard TEMPEST

Każde urządzenie podłączone do linii zasilającej i włączone, generuje promieniowanie elektromagnetyczne. Dzięki określonym technologiom można je przechwycić i odszyfrować, co robi na nich użytkownik. Dlatego do przetwarzania informacji tajnych używa się specjalnych urządzeń. Tego typu komputery są całkowicie odłączone od Internetu i sieci lokalnej. Dodatkowo zabezpieczone są przed wyciekiem takich elementów jak światło, dźwięk, ciepło oraz pole elektromagnetyczne. Właśnie to są urządzenia klasy TEMPEST.

TEMPEST znaczy bezpieczne?

Tego typu urządzenia zazwyczaj trzymane są w specjalnie przygotowanych, wzmocnionych pomieszczeniach o ograniczonym dostępnie i wzmocnionych ścianach (odpornych np. na atak elektromagnetyczny). Dlatego uważa się je za bezpieczne.

Jakie są słabe ogniwa tego sytemu? Jak każde urządzenie wymaga człowieka do obsługi oraz zasilania, aby działać. I właśnie tą droga poszli badacze z Uniwersytetu Ben-Guriona w Izraelu. Udowodnili, że można skutecznie i niepostrzeżenie ukraść dane z takiego komputera. I wszystko to pisali w raporcie PowerHammer: Exfiltrating Data from Air-Gapped Computers through Power Line.

Aby tak się stało konieczne jest zainfekowanie maszyny złośliwym kodem (z ang. malware) o nazwie PowerHammer. Drugim warunkiem jest podłączenie urządzenie do sieci energetycznej w budynku. Złośliwy kod monitoruje pracę procesora i wysyła do sieci energetycznej pewne impulsy alfabetem morsa. Inne specjalnie przygotowane urządzenie, wpięte do sieci tej samej energetycznej, jest w stanie te dane wykryć i odczytać. Transfer danych nie był zbyt wysoki. Osiągał poziom kilku – kilkudziesięciu bitów na sekund. Za to wszystkie bity były poprawnie odczytywane, bez żadnych błędów.

Testowanie rozwiązanie nie umożliwia skopiowania całej dokumentacji. Ale z powodzeniem może służyć do wycieku małych ilości danych takich jak hasła, tokeny, czy klucze szyfrujące.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *