Kryptogórnicy złamali ograniczenie LHR Nvidii

Nvidia już od dłuższego czasu wypuszcza nowe karty graficzne serii GeForce RTX 30XX z dopiskiem LHR, ale wygląda, że pojawił się prosty sposób ich pełnego odblokowania.

LHR oznacza (lite hash-rate), czyli wariant karty z obniżoną o połowę wydajnością w przypadku wykonywania obliczeń charakterystycznych dla wydobycia kryptowalut. W teorii miało to skłonić osoby wydobywające głównie Ethereum do przesiadki na dedykowane karty graficzne serii CMP.

Praktyka jednak pokazała, że kryptogórnicy pozostali jednak przy kartach GeForce z prozaicznego powodu. Jest nim fakt, że jeśli kopanie stanie się nieopłacalne, to karty GeForce można później sprzedać graczom, a CMP skończą tylko jako odpad elektroniczny (brak wyjść wideo).

Z tego względu kryptogórnicy ciągle poszukują możliwości ominięcia ogranicznika na różne sposoby. Najprostszym obejście zaimplementowane w popularnym oprogramowaniu wydobywczym pokroju NBMiner pozwalające na przywrócenie około 70 proc. sprawności, ale bardziej zaawansowani użytkownicy próbują wgrywać vBIOS-y z innych kart graficznych.

Jest to ryzykowana dla sprzętu operacja, ponieważ istnieje duże ryzyko uśmiercenia karty graficznej podczas procesu i w tym przypadku producent z pewnością odrzuci roszczenie gwarancyjne. Aktualnie znane są przypadki wgrania vBIOS-u z RTX-a 3090 od Della na niektóre modele RTX-ów 3080 Ti bądź vBIOS-u od RTX-a 3080 Ti od EVGA.

Pojawiły się doniesienia o nowym narzędziu Nvidia RTX LHR v2 Unlocker autorstwa Sergeya, które poprzez modyfikację vBIOS-u przywraca pełne osiągi wydobycia kartom z oznaczeniem LHR. Autor twierdzi, że narzędzie modyfikuje vBIOS karty graficznej w sposób całkowicie bezpieczny wykonując nawet kopię aktualnego vBIOS-u, która jest konieczna w przypadku potrzeby odwrócenia procesu.

Nvidia RTX LHR v2 Unlocker

Autor sprawdził działanie narzędzia na kilku kartach i widać, że faktycznie karty LHR osiągają takie same możliwości jak warianty bez LHR. Przykładowo RTX 3080 LHR ponownie oferuje około 100 MH/s, a RTX 3080 Ti jest tam, gdzie teoretycznie powinien być, czyli blisko RTX-a 3090.

  • RTX 3060 LHR V2 –  do 49 MH/s
  • RTX 3060 Ti LHR – do 61 MH/s
  • RTX 3070 LHR – do 57 MH/s
  • RTX 3070 Ti – do 69 MH/s
  • RTX 3080 LHR – do 100 MH/s
  • RTX 3080 Ti – do 115 MH/s
  • RTX A2000 – do 46 MH/s
  • RTX A4000 – do 67 MH/s
  • RTX A4500 – nie sprawdzony
  • RTX A5000 – do 110 MH/s

Jest jednak pewien haczyk, a mianowicie karta po modyfikacji vBIOS-u wymaga specjalnie zmodyfikowanego sterownika, który jest pobierany z prywatnej witryny. Nie budzi to dużego zaufania oraz najpewniej karta nie będzie się nadawała do grania. W takim przypadku narzędzie będzie co najmniej bardzo niewygodne dla okazjonalnych kryptogórników. Nvidia RTX LHR v2 Unlocker będzie dostępny na Githubie od 26 lutego.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *