Kryptogórnicy złamali ograniczenie LHR Nvidii

Nvidia już od dłuższego czasu wypuszcza nowe karty graficzne serii GeForce RTX 30XX z dopiskiem LHR, ale wygląda, że pojawił się prosty sposób ich pełnego odblokowania.

LHR oznacza (lite hash-rate), czyli wariant karty z obniżoną o połowę wydajnością w przypadku wykonywania obliczeń charakterystycznych dla wydobycia kryptowalut. W teorii miało to skłonić osoby wydobywające głównie Ethereum do przesiadki na dedykowane karty graficzne serii CMP.

Praktyka jednak pokazała, że kryptogórnicy pozostali jednak przy kartach GeForce z prozaicznego powodu. Jest nim fakt, że jeśli kopanie stanie się nieopłacalne, to karty GeForce można później sprzedać graczom, a CMP skończą tylko jako odpad elektroniczny (brak wyjść wideo).

Z tego względu kryptogórnicy ciągle poszukują możliwości ominięcia ogranicznika na różne sposoby. Najprostszym obejście zaimplementowane w popularnym oprogramowaniu wydobywczym pokroju NBMiner pozwalające na przywrócenie około 70 proc. sprawności, ale bardziej zaawansowani użytkownicy próbują wgrywać vBIOS-y z innych kart graficznych.

Jest to ryzykowana dla sprzętu operacja, ponieważ istnieje duże ryzyko uśmiercenia karty graficznej podczas procesu i w tym przypadku producent z pewnością odrzuci roszczenie gwarancyjne. Aktualnie znane są przypadki wgrania vBIOS-u z RTX-a 3090 od Della na niektóre modele RTX-ów 3080 Ti bądź vBIOS-u od RTX-a 3080 Ti od EVGA.

Pojawiły się doniesienia o nowym narzędziu Nvidia RTX LHR v2 Unlocker autorstwa Sergeya, które poprzez modyfikację vBIOS-u przywraca pełne osiągi wydobycia kartom z oznaczeniem LHR. Autor twierdzi, że narzędzie modyfikuje vBIOS karty graficznej w sposób całkowicie bezpieczny wykonując nawet kopię aktualnego vBIOS-u, która jest konieczna w przypadku potrzeby odwrócenia procesu.

Nvidia RTX LHR v2 Unlocker

Autor sprawdził działanie narzędzia na kilku kartach i widać, że faktycznie karty LHR osiągają takie same możliwości jak warianty bez LHR. Przykładowo RTX 3080 LHR ponownie oferuje około 100 MH/s, a RTX 3080 Ti jest tam, gdzie teoretycznie powinien być, czyli blisko RTX-a 3090.

  • RTX 3060 LHR V2 –  do 49 MH/s
  • RTX 3060 Ti LHR – do 61 MH/s
  • RTX 3070 LHR – do 57 MH/s
  • RTX 3070 Ti – do 69 MH/s
  • RTX 3080 LHR – do 100 MH/s
  • RTX 3080 Ti – do 115 MH/s
  • RTX A2000 – do 46 MH/s
  • RTX A4000 – do 67 MH/s
  • RTX A4500 – nie sprawdzony
  • RTX A5000 – do 110 MH/s

Jest jednak pewien haczyk, a mianowicie karta po modyfikacji vBIOS-u wymaga specjalnie zmodyfikowanego sterownika, który jest pobierany z prywatnej witryny. Nie budzi to dużego zaufania oraz najpewniej karta nie będzie się nadawała do grania. W takim przypadku narzędzie będzie co najmniej bardzo niewygodne dla okazjonalnych kryptogórników. Nvidia RTX LHR v2 Unlocker będzie dostępny na Githubie od 26 lutego.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *