Kryptogórnicy złamali ograniczenie LHR Nvidii

Nvidia już od dłuższego czasu wypuszcza nowe karty graficzne serii GeForce RTX 30XX z dopiskiem LHR, ale wygląda, że pojawił się prosty sposób ich pełnego odblokowania.

LHR oznacza (lite hash-rate), czyli wariant karty z obniżoną o połowę wydajnością w przypadku wykonywania obliczeń charakterystycznych dla wydobycia kryptowalut. W teorii miało to skłonić osoby wydobywające głównie Ethereum do przesiadki na dedykowane karty graficzne serii CMP.

Praktyka jednak pokazała, że kryptogórnicy pozostali jednak przy kartach GeForce z prozaicznego powodu. Jest nim fakt, że jeśli kopanie stanie się nieopłacalne, to karty GeForce można później sprzedać graczom, a CMP skończą tylko jako odpad elektroniczny (brak wyjść wideo).

Z tego względu kryptogórnicy ciągle poszukują możliwości ominięcia ogranicznika na różne sposoby. Najprostszym obejście zaimplementowane w popularnym oprogramowaniu wydobywczym pokroju NBMiner pozwalające na przywrócenie około 70 proc. sprawności, ale bardziej zaawansowani użytkownicy próbują wgrywać vBIOS-y z innych kart graficznych.

Jest to ryzykowana dla sprzętu operacja, ponieważ istnieje duże ryzyko uśmiercenia karty graficznej podczas procesu i w tym przypadku producent z pewnością odrzuci roszczenie gwarancyjne. Aktualnie znane są przypadki wgrania vBIOS-u z RTX-a 3090 od Della na niektóre modele RTX-ów 3080 Ti bądź vBIOS-u od RTX-a 3080 Ti od EVGA.

Pojawiły się doniesienia o nowym narzędziu Nvidia RTX LHR v2 Unlocker autorstwa Sergeya, które poprzez modyfikację vBIOS-u przywraca pełne osiągi wydobycia kartom z oznaczeniem LHR. Autor twierdzi, że narzędzie modyfikuje vBIOS karty graficznej w sposób całkowicie bezpieczny wykonując nawet kopię aktualnego vBIOS-u, która jest konieczna w przypadku potrzeby odwrócenia procesu.

Nvidia RTX LHR v2 Unlocker

Autor sprawdził działanie narzędzia na kilku kartach i widać, że faktycznie karty LHR osiągają takie same możliwości jak warianty bez LHR. Przykładowo RTX 3080 LHR ponownie oferuje około 100 MH/s, a RTX 3080 Ti jest tam, gdzie teoretycznie powinien być, czyli blisko RTX-a 3090.

  • RTX 3060 LHR V2 –  do 49 MH/s
  • RTX 3060 Ti LHR – do 61 MH/s
  • RTX 3070 LHR – do 57 MH/s
  • RTX 3070 Ti – do 69 MH/s
  • RTX 3080 LHR – do 100 MH/s
  • RTX 3080 Ti – do 115 MH/s
  • RTX A2000 – do 46 MH/s
  • RTX A4000 – do 67 MH/s
  • RTX A4500 – nie sprawdzony
  • RTX A5000 – do 110 MH/s

Jest jednak pewien haczyk, a mianowicie karta po modyfikacji vBIOS-u wymaga specjalnie zmodyfikowanego sterownika, który jest pobierany z prywatnej witryny. Nie budzi to dużego zaufania oraz najpewniej karta nie będzie się nadawała do grania. W takim przypadku narzędzie będzie co najmniej bardzo niewygodne dla okazjonalnych kryptogórników. Nvidia RTX LHR v2 Unlocker będzie dostępny na Githubie od 26 lutego.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Militaria

Wyrzutnie rakietowe HIMARS już w Ukrainie. Zobacz je w akcji!

Jak poinformował ukraiński rząd, pierwsze systemy artylerii rakietowej HIMARS są już w rękach ukraińskich żołnierzy. Broń trafiła tam w ramach pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych i w sieci pojawiło się już nagranie rzekomo prezentujące je w akcji.

Mobilne

Aplikacje, które pomogą uniknąć mandatu podczas wakacji. Poznaj je!

Zbliżające się wakacje wiążą się z wyjazdami, a wiele osób decyduje się na podróż własnym autem. Warto jednak mieć na uwadzę, że rok 2022 stoi pod znakiem podwyżek i dotyczy to również kar za przekroczenie prędkości na polskich drogach. O “mandatach grozy” z pewnością usłyszymy tego lata wielokrotnie, a dzięki tym aplikacjom kierowcy z wyprzedzeniem dostaną informację o najbliższych fotoradarach.

Oprogramowanie

W jakim stopniu przeglądarki są dziś zgodne ze standardem HTML?

Dyskusje na temat zgodności przeglądarek z HTML5 całkowicie ucichły. Wróciliśmy do sytuacji sprzed dwóch dekad, gdy rozpatrywano jedynie zgodność stron z przeglądarką, a nie standardem. Czyżby wszyscy byli już zgodni z HTML5?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.