Kryptogórnicy złamali ograniczenie LHR Nvidii

Nvidia już od dłuższego czasu wypuszcza nowe karty graficzne serii GeForce RTX 30XX z dopiskiem LHR, ale wygląda, że pojawił się prosty sposób ich pełnego odblokowania.

LHR oznacza (lite hash-rate), czyli wariant karty z obniżoną o połowę wydajnością w przypadku wykonywania obliczeń charakterystycznych dla wydobycia kryptowalut. W teorii miało to skłonić osoby wydobywające głównie Ethereum do przesiadki na dedykowane karty graficzne serii CMP.

Praktyka jednak pokazała, że kryptogórnicy pozostali jednak przy kartach GeForce z prozaicznego powodu. Jest nim fakt, że jeśli kopanie stanie się nieopłacalne, to karty GeForce można później sprzedać graczom, a CMP skończą tylko jako odpad elektroniczny (brak wyjść wideo).

Z tego względu kryptogórnicy ciągle poszukują możliwości ominięcia ogranicznika na różne sposoby. Najprostszym obejście zaimplementowane w popularnym oprogramowaniu wydobywczym pokroju NBMiner pozwalające na przywrócenie około 70 proc. sprawności, ale bardziej zaawansowani użytkownicy próbują wgrywać vBIOS-y z innych kart graficznych.

Jest to ryzykowana dla sprzętu operacja, ponieważ istnieje duże ryzyko uśmiercenia karty graficznej podczas procesu i w tym przypadku producent z pewnością odrzuci roszczenie gwarancyjne. Aktualnie znane są przypadki wgrania vBIOS-u z RTX-a 3090 od Della na niektóre modele RTX-ów 3080 Ti bądź vBIOS-u od RTX-a 3080 Ti od EVGA.

Pojawiły się doniesienia o nowym narzędziu Nvidia RTX LHR v2 Unlocker autorstwa Sergeya, które poprzez modyfikację vBIOS-u przywraca pełne osiągi wydobycia kartom z oznaczeniem LHR. Autor twierdzi, że narzędzie modyfikuje vBIOS karty graficznej w sposób całkowicie bezpieczny wykonując nawet kopię aktualnego vBIOS-u, która jest konieczna w przypadku potrzeby odwrócenia procesu.

Nvidia RTX LHR v2 Unlocker

Autor sprawdził działanie narzędzia na kilku kartach i widać, że faktycznie karty LHR osiągają takie same możliwości jak warianty bez LHR. Przykładowo RTX 3080 LHR ponownie oferuje około 100 MH/s, a RTX 3080 Ti jest tam, gdzie teoretycznie powinien być, czyli blisko RTX-a 3090.

  • RTX 3060 LHR V2 –  do 49 MH/s
  • RTX 3060 Ti LHR – do 61 MH/s
  • RTX 3070 LHR – do 57 MH/s
  • RTX 3070 Ti – do 69 MH/s
  • RTX 3080 LHR – do 100 MH/s
  • RTX 3080 Ti – do 115 MH/s
  • RTX A2000 – do 46 MH/s
  • RTX A4000 – do 67 MH/s
  • RTX A4500 – nie sprawdzony
  • RTX A5000 – do 110 MH/s

Jest jednak pewien haczyk, a mianowicie karta po modyfikacji vBIOS-u wymaga specjalnie zmodyfikowanego sterownika, który jest pobierany z prywatnej witryny. Nie budzi to dużego zaufania oraz najpewniej karta nie będzie się nadawała do grania. W takim przypadku narzędzie będzie co najmniej bardzo niewygodne dla okazjonalnych kryptogórników. Nvidia RTX LHR v2 Unlocker będzie dostępny na Githubie od 26 lutego.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Bezpieczeństwo

Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Inne

Twój e-PIT – jak łatwo rozliczyć podatek przez internet?

Jak rozliczyć podatek przez internet przy użyciu usługi Twój e-PIT? Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i uzyskać podgląd naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej? Jeśli zastanawiasz się jak tego dokonać, zapraszamy do lektury poradnika, w którym krok po kroku omawiamy kluczowe funkcje e-PIT-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *