„Latający Kreml” krąży w okolicach Moskwy. Jest to rosyjski „samolot dnia Sądu Ostatecznego”

Na rosyjskim niebie zaobserwowano loty samolotu Ił-80. Po raz pierwszy od 2010 r. ma on wziąć udział w pardzie 9 maja z okazji Dnia Zwycięstwa. To kolejna groźba Putina skierowana do Zachodu.

Podobnie jak Stany Zjednoczone, rosyjska armia posiada specjalne powietrzne stanowisko dowodzenia na wypadek wojny, czyli tzw. samolot dnia Sądu Ostatecznego. Ma on służyć jako bezpieczne miejsce, z którego władze Federacji Rosyjskiej będą mogły zarządzać rosyjską armią, nawet w przypadku wybuchu wojny atomowej. W co wyposażona jest ta szczególna konstrukcja?

Przede wszystkim posiada dużą liczbę urządzeń umożliwiających niezakłóconą komunikację na duże odległości. Stąd właśnie duże zgrubienie nad kokpitem, gdzie znajduje się sprzęt odpowiedzialny za komunikację satelitarną. Kolejne anteny umieszczone są przed statecznikiem pionowym, a także w dolnej części kadłuba. Dzięki nim władze Federacji Rosyjskiej będą mogły z powietrza decydować o przeprowadzaniu ataków np. za pomocą pocisków balistycznych wystrzeliwanych z łodzi podwodnych. To jednak nie wszystko.

Charakterystyczną cechą Ił-80 jest brak okien. Jedyny wyjątek stanowi kabina pilotów. W ten sposób maszyna ma być bardziej odporna na promieniowanie czy impulsy elektromagnetyczne. Dodatkowo może być ona również tankowana w locie, żeby jak najdłużej pozostać w powietrzu.

Ił-80 był w ostatnich dniach widziany na niebie w okolicach Moskwy. Oficjalnie jego przeloty związane są z przygotowaniami do parady w Dzień Zwycięstwa, która będzie miała miejsce 9 maja w stolicy kraju, ale jest to też kolejny sygnał ostrzegawczy dla krajów Zachodu. Ostatni raz Ił-80 brał udział w podobnej paradzie 12 lat temu. Władimir Putin prawdopodobnie chce w ten sposób pokazać, że jest gotowy na eskalację działań zbrojnych. Trudno jednak powiedzieć czy jest to realna groźba, czy jedynie kolejny rosyjski blef.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *