Linux Kernel 6.0 dostępny. Wśród nowości wsparcie dla Intel Arc i Raptor Lake

Linux 6.0 to najnowsza wersja kernela, nad którą pracowało wielu ludzi. Linus Torvalds ogłosił dostępność platformy i wiemy, że wprowadza ona liczne nowości. Wśród nich jest wsparcie dla Intel Arc Alchemist oraz procesorów Raptor Lake. Linux 6.0 wprowadza też zaktualizowane sterowniki dla układów graficznych AMD RDNA 3.

Linux 6.0 to kolejna odsłona popularnego kernela, nad którą Linus Torvalds i spółka pracowali od tygodni. Został dokonany przeskok z poprzedniej wersji 5.19. Wynika to z faktu, że twórca oprogramowania nie lubi zbyt bardzo rozrastających się liczb. Co nowego tu znajdziemy?

Linux 6.0 wprowadza różne nowości. Wśród nich mamy wsparcie dla Intel Arc Alchemist i procesorów Raptor Lake. Następnie zaktualizowane sterowniki dla układów graficznych AMD RDNA 3 oraz ulepszona obsługa chińskiej architektury LoongArch, która otrzymała wstępne wsparcie w poprzednim kernelu z numerkiem 5.19, ale potrzebne były jeszcze odpowiednie drivery.

Kernel 6.0 jest już dostępny do pobrania

Są także nowości dla Raspberry Pi 4, gdzie dodano sterownik graficzny v3d. Następnie mamy dodatkowe rozszerzenia dla platformy RISC-V czy stabilny kodek H.265/HEVC. Ponadto Linux 6.0 to około 15 tys. niescalonych zatwierdzeń. Linus Torvalds ogłosił też okno dla wersji z numerkiem 6.1.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *