Linux Kernel 6.0 dostępny. Wśród nowości wsparcie dla Intel Arc i Raptor Lake

Linux 6.0 to najnowsza wersja kernela, nad którą pracowało wielu ludzi. Linus Torvalds ogłosił dostępność platformy i wiemy, że wprowadza ona liczne nowości. Wśród nich jest wsparcie dla Intel Arc Alchemist oraz procesorów Raptor Lake. Linux 6.0 wprowadza też zaktualizowane sterowniki dla układów graficznych AMD RDNA 3.

Linux 6.0 to kolejna odsłona popularnego kernela, nad którą Linus Torvalds i spółka pracowali od tygodni. Został dokonany przeskok z poprzedniej wersji 5.19. Wynika to z faktu, że twórca oprogramowania nie lubi zbyt bardzo rozrastających się liczb. Co nowego tu znajdziemy?

Linux 6.0 wprowadza różne nowości. Wśród nich mamy wsparcie dla Intel Arc Alchemist i procesorów Raptor Lake. Następnie zaktualizowane sterowniki dla układów graficznych AMD RDNA 3 oraz ulepszona obsługa chińskiej architektury LoongArch, która otrzymała wstępne wsparcie w poprzednim kernelu z numerkiem 5.19, ale potrzebne były jeszcze odpowiednie drivery.

Kernel 6.0 jest już dostępny do pobrania

Są także nowości dla Raspberry Pi 4, gdzie dodano sterownik graficzny v3d. Następnie mamy dodatkowe rozszerzenia dla platformy RISC-V czy stabilny kodek H.265/HEVC. Ponadto Linux 6.0 to około 15 tys. niescalonych zatwierdzeń. Linus Torvalds ogłosił też okno dla wersji z numerkiem 6.1.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *