Linux Kernel 6.0 dostępny. Wśród nowości wsparcie dla Intel Arc i Raptor Lake

Linux 6.0 to najnowsza wersja kernela, nad którą pracowało wielu ludzi. Linus Torvalds ogłosił dostępność platformy i wiemy, że wprowadza ona liczne nowości. Wśród nich jest wsparcie dla Intel Arc Alchemist oraz procesorów Raptor Lake. Linux 6.0 wprowadza też zaktualizowane sterowniki dla układów graficznych AMD RDNA 3.

Linux 6.0 to kolejna odsłona popularnego kernela, nad którą Linus Torvalds i spółka pracowali od tygodni. Został dokonany przeskok z poprzedniej wersji 5.19. Wynika to z faktu, że twórca oprogramowania nie lubi zbyt bardzo rozrastających się liczb. Co nowego tu znajdziemy?

Linux 6.0 wprowadza różne nowości. Wśród nich mamy wsparcie dla Intel Arc Alchemist i procesorów Raptor Lake. Następnie zaktualizowane sterowniki dla układów graficznych AMD RDNA 3 oraz ulepszona obsługa chińskiej architektury LoongArch, która otrzymała wstępne wsparcie w poprzednim kernelu z numerkiem 5.19, ale potrzebne były jeszcze odpowiednie drivery.

Kernel 6.0 jest już dostępny do pobrania

Są także nowości dla Raspberry Pi 4, gdzie dodano sterownik graficzny v3d. Następnie mamy dodatkowe rozszerzenia dla platformy RISC-V czy stabilny kodek H.265/HEVC. Ponadto Linux 6.0 to około 15 tys. niescalonych zatwierdzeń. Linus Torvalds ogłosił też okno dla wersji z numerkiem 6.1.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *