Linux Kernel 6.0 dostępny. Wśród nowości wsparcie dla Intel Arc i Raptor Lake

Linux 6.0 to najnowsza wersja kernela, nad którą pracowało wielu ludzi. Linus Torvalds ogłosił dostępność platformy i wiemy, że wprowadza ona liczne nowości. Wśród nich jest wsparcie dla Intel Arc Alchemist oraz procesorów Raptor Lake. Linux 6.0 wprowadza też zaktualizowane sterowniki dla układów graficznych AMD RDNA 3.

Linux 6.0 to kolejna odsłona popularnego kernela, nad którą Linus Torvalds i spółka pracowali od tygodni. Został dokonany przeskok z poprzedniej wersji 5.19. Wynika to z faktu, że twórca oprogramowania nie lubi zbyt bardzo rozrastających się liczb. Co nowego tu znajdziemy?

Linux 6.0 wprowadza różne nowości. Wśród nich mamy wsparcie dla Intel Arc Alchemist i procesorów Raptor Lake. Następnie zaktualizowane sterowniki dla układów graficznych AMD RDNA 3 oraz ulepszona obsługa chińskiej architektury LoongArch, która otrzymała wstępne wsparcie w poprzednim kernelu z numerkiem 5.19, ale potrzebne były jeszcze odpowiednie drivery.

Kernel 6.0 jest już dostępny do pobrania

Są także nowości dla Raspberry Pi 4, gdzie dodano sterownik graficzny v3d. Następnie mamy dodatkowe rozszerzenia dla platformy RISC-V czy stabilny kodek H.265/HEVC. Ponadto Linux 6.0 to około 15 tys. niescalonych zatwierdzeń. Linus Torvalds ogłosił też okno dla wersji z numerkiem 6.1.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Nadchodzi rewolucja w świecie procesorów

Choć przez ostatnie 11 lat w świecie produkcji procesorów zmieniło się sporo i dzięki kolejnym innowacjom w naszych komputerach i smartfonach obecnie znajdują się układy wyprodukowane w procesie klasy 5 lub 4 nm, to przez ten czas ogólne założenia dotyczące tego, jak powinien wyglądać pojedynczy tranzystor, pozostały relatywnie niezmienione. Jednak w najnowszych procesach technologicznych klasy 3 i 2 nm konieczne stało się wysłanie służącym nam przez ponad dekadę tranzystorów finFET na zasłużoną emeryturą, ponieważ nie da się ich już bardziej pomniejszać przy zachowaniu niezbędnych parametrów elektrycznych. Co dalej? W praktyce przekonamy się o tym już niedługo.

Militaria

Wojna dronów – jak działa zagłuszanie dronów? Jak namierzyć drony?

Drony. To właśnie ten sprzęt jest jednym z podstawowych wyróżników współczesnego konfliktu zbrojnego. Wojna na Ukrainie pokazuje, że drony, i to nie tylko te projektowane wyłącznie pod kątem zastosowań militarnych, stały się nieodzownym wyposażeniem współczesnego pola walki. Nigdy wcześniej w żadnym konflikcie tego typu sprzęt nie był wykorzystywany na tak szeroką skalę. Temat zagłuszania dronów i zakłócania ich pracy interesuje nie tylko walczące strony, ale też wiele osób, które po prostu nie chcą, by ktoś latał dronem nad ich posesją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *