Superkomputer Athena uruchomiony w AGH. Jest najszybszy w Polsce

W centrum danych i serwerowni AGH uruchomiono superkomputer Athena, który jest najszybszą tego typu maszyną w Polsce i jednocześnie 105. na świecie. Ma teoretyczną moc obliczeniową przekraczającą 7,7 petaflopów – innymi słowy wykonuje 7,7 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało na ten projekt prawie 12 mln złotych.

Superkomputer Athena został uruchomiony 4 października 2022 roku, ale instalacja odbyła się już w 2021 roku w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet w AGH w Krakowie – podaje MEiN. Urządzenie składa się z 48 serwerów z procesorami AMD EPYC, 1 TB pamięci operacyjnej oraz 384 kart Nvidia A100. To układy z rdzeniami Tensor dostosowane w szczególności do analizy dużych zbiorów danych. Athena istotnie wspomoże rozwój polskiej nauki.

Co ciekawe, instalacja Atheny to dopiero “początek”. Ministerstwo podaje, że Polska została także wytypowana jako jedno z 5 państw UE do większego projektu na skalę europejską (EuroHPC Joint Undertaking) związanego z udostępnianiem mocy obliczeniowej superkomputerów na potrzeby nauki. Pod koniec 2023 roku w naszym kraju ma powstać system skali mid-range o mocy kilkukrotnie większej niż najszybsza obecnie Athena, którego operatorem również będzie Cyfronet AGH w Krakowie.

Do instalacji podobnych maszyn wytypowano także Grecję, Irlandię, Niemcy oraz Węgry. Wszystkie superkomputery mają stworzyć europejską infrastrukturę przetwarzania danych i zostaną udostępnione użytkownikom ze środowiska naukowego, związanego z przemysłem, a nawet z sektora publicznego. MEiN wesprze ten projekt kwotą około 12 mln euro.

“Celem budowy infrastruktury EuroHPC JU jest umożliwienie prowadzenia badań naukowych w znacznie większej skali niż do tej pory, a także opracowywanie nowych rozwiązań, które będą mogły zostać zastosowane w wielu obszarach, szczególnie w zakresie projektowania leków i nowych materiałów oraz walki ze skutkami zmiany klimatu i procesów antropogenicznych” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Obecnie w ramach EuroHPC JU działa 5 superkomputerów, z których najszybszy to LUMI zainstalowany w Finlandii. Jest to najszybszy i najbardziej efektywny energetycznie superkomputer w Europie. Teoretyczna maksymalna moc obliczeniowa to w tym przypadku 550 petaflopów.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Nadchodzi rewolucja w świecie procesorów

Choć przez ostatnie 11 lat w świecie produkcji procesorów zmieniło się sporo i dzięki kolejnym innowacjom w naszych komputerach i smartfonach obecnie znajdują się układy wyprodukowane w procesie klasy 5 lub 4 nm, to przez ten czas ogólne założenia dotyczące tego, jak powinien wyglądać pojedynczy tranzystor, pozostały relatywnie niezmienione. Jednak w najnowszych procesach technologicznych klasy 3 i 2 nm konieczne stało się wysłanie służącym nam przez ponad dekadę tranzystorów finFET na zasłużoną emeryturą, ponieważ nie da się ich już bardziej pomniejszać przy zachowaniu niezbędnych parametrów elektrycznych. Co dalej? W praktyce przekonamy się o tym już niedługo.

Militaria

Wojna dronów – jak działa zagłuszanie dronów? Jak namierzyć drony?

Drony. To właśnie ten sprzęt jest jednym z podstawowych wyróżników współczesnego konfliktu zbrojnego. Wojna na Ukrainie pokazuje, że drony, i to nie tylko te projektowane wyłącznie pod kątem zastosowań militarnych, stały się nieodzownym wyposażeniem współczesnego pola walki. Nigdy wcześniej w żadnym konflikcie tego typu sprzęt nie był wykorzystywany na tak szeroką skalę. Temat zagłuszania dronów i zakłócania ich pracy interesuje nie tylko walczące strony, ale też wiele osób, które po prostu nie chcą, by ktoś latał dronem nad ich posesją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *