Superkomputer Athena uruchomiony w AGH. Jest najszybszy w Polsce

W centrum danych i serwerowni AGH uruchomiono superkomputer Athena, który jest najszybszą tego typu maszyną w Polsce i jednocześnie 105. na świecie. Ma teoretyczną moc obliczeniową przekraczającą 7,7 petaflopów – innymi słowy wykonuje 7,7 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało na ten projekt prawie 12 mln złotych.

Superkomputer Athena został uruchomiony 4 października 2022 roku, ale instalacja odbyła się już w 2021 roku w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet w AGH w Krakowie – podaje MEiN. Urządzenie składa się z 48 serwerów z procesorami AMD EPYC, 1 TB pamięci operacyjnej oraz 384 kart Nvidia A100. To układy z rdzeniami Tensor dostosowane w szczególności do analizy dużych zbiorów danych. Athena istotnie wspomoże rozwój polskiej nauki.

Co ciekawe, instalacja Atheny to dopiero „początek”. Ministerstwo podaje, że Polska została także wytypowana jako jedno z 5 państw UE do większego projektu na skalę europejską (EuroHPC Joint Undertaking) związanego z udostępnianiem mocy obliczeniowej superkomputerów na potrzeby nauki. Pod koniec 2023 roku w naszym kraju ma powstać system skali mid-range o mocy kilkukrotnie większej niż najszybsza obecnie Athena, którego operatorem również będzie Cyfronet AGH w Krakowie.

Do instalacji podobnych maszyn wytypowano także Grecję, Irlandię, Niemcy oraz Węgry. Wszystkie superkomputery mają stworzyć europejską infrastrukturę przetwarzania danych i zostaną udostępnione użytkownikom ze środowiska naukowego, związanego z przemysłem, a nawet z sektora publicznego. MEiN wesprze ten projekt kwotą około 12 mln euro.

„Celem budowy infrastruktury EuroHPC JU jest umożliwienie prowadzenia badań naukowych w znacznie większej skali niż do tej pory, a także opracowywanie nowych rozwiązań, które będą mogły zostać zastosowane w wielu obszarach, szczególnie w zakresie projektowania leków i nowych materiałów oraz walki ze skutkami zmiany klimatu i procesów antropogenicznych” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Obecnie w ramach EuroHPC JU działa 5 superkomputerów, z których najszybszy to LUMI zainstalowany w Finlandii. Jest to najszybszy i najbardziej efektywny energetycznie superkomputer w Europie. Teoretyczna maksymalna moc obliczeniowa to w tym przypadku 550 petaflopów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *