Luka w popularnej wtyczce WordPress. Miliony witryn zagrożone cyberatakami

Popularna wtyczka WordPress okazała się wrażliwa na ataki hakerskie. Użytkownicy, którzy korzystają z Advanced Custom Fields są proszeni o zaktualizowanie jej do wersji 6.1.6, gdyż poprzednie iteracje miały luki w zabezpieczeniach.

WordPress jest napisanym w języku PHP systemem zarządzania treścią, który projektowano do obsługi blogów. Rozpowszechniany jest na licencji GNU, więc korzystać z niego można bezpłatnie, choć ma płatną wersję Pro. WordPress jest niezwykle popularny i według danych firmy analitycznej W3Techs, na tym systemie we wrześniu 2022 roku bazowało aż 43 proc. stron internetowych na świecie.

W czym problem?

Problem, o którym mowa został oznaczony identyfikatorem CVE-2023-30777 i dotyczy skryptu, który może zostać wykorzystany do umieszczenia dowolnych wykonywalnych skryptów w niezabezpieczonych stronach internetowych. Wadliwa wtyczka jest dostępna zarówno w bezpłatnej wersji systemu, jak i w wersji Pro, a zainstalowano ją już ponad 2 miliony razy. Problem zgłoszono WordPressowi 2 maja 2023 roku.

Ta luka w zabezpieczeniach umożliwia każdemu nieuwierzytelnionemu użytkownikowi kradzież poufnych informacji o celu, w tym przypadku eskalacji uprawnień w witrynie WordPress, poprzez nakłonienie uprzywilejowanego użytkownika do odwiedzenia spreparowanej ścieżki URL

Rafie Muhammad, badacz Patchstack

Ataki mają miejsce, gdy ofiary są nakłaniane do kliknięcia fałszywego łącza wysłanego e-mailem albo poprzez inny komunikator, co powoduje wysłanie złośliwego kodu do podatnej na ataki witryny internetowej. Konieczność zastosowania socjotechniki, by ofiara kliknęła w link sprawia, że problem nie ma takiego zasięgu i skali, dlatego cyberprzestępcy rozsyłają szkodliwy odsyłacz do jak największej liczby użytkowników.

Aktualizacja rozwiąże problem?

Zaktualizowanie wtyczki do wersji 6.1.6 powinno sprawić, że wykorzystywanie luki przestanie być możliwe, jednak nadal należy uważać na linki przesyłane przez podejrzane adresy mailowe. Nowe luki w oprogramowaniu tego typu są znajdowane regularnie, jednak nie każda z nich jest tak wysoce szkodliwa. Niemniej hakerzy bywają niezwykle kreatywni w wykorzystywaniu tych luk.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *