Grupy hackerskie z Chin wykorzystują do ataków globalną sieć zbackdoorowanych routerów domowych TP-linka

Zbackdoorowany TP-link wygląda prawie tak samo jak niezbackdorowany TP-link 😉 Mniej enigmatycznie – badacze z Checkpointa przeanalizowali podstawione firmware-y, które różniły się od tych prawdziwych niewielkimi detalami.

Tzn. od strony bezpieczeństwa detale te są dość znaczące – możliwość zdalnego dostępu przez atakujących na urządzenie (dostęp root) czy możliwość przepuszczania komunikacji przez urządzenia (proxy SOCKS).

Od strony użytkownika widoczne są np. takie zmiany – ekran z upgradem firmware został „zablokowany” (stosowny formularz został wyłączony na poziomie CSS):

Urządzenie niezainfekowane

Urządzenie z backdoorem

Całość operacji ma służyć przede wszystkim zbudowaniu dużej sieci, przez którą będzie można tunelować ruch (ataki), w sposób który znacznie utrudni wyśledzenie adresów IP realnych atakujących (kto będzie poddawał analizie śledczej domowe routerki?).

Checkpoint przypisuje działalność chińskiej grupie APT Camaro Dragon, z kolei jako aktualne cele grupy wskazane są m.in. ministerstwa spraw zagranicznych krajów europejskich.

Jak „implant” dostaje się do urządzeń? Raczej używane są tutaj standardowe techniki – urządzenie wystawione do Internetu (tj. jego panel administracyjny) i „standardowe” podatności. Czasem jest jeszcze prościej (pozostawienie domyślnego loginu / hasła do panelu administracyjnego urządzenia).

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *