Grupy hackerskie z Chin wykorzystują do ataków globalną sieć zbackdoorowanych routerów domowych TP-linka

Zbackdoorowany TP-link wygląda prawie tak samo jak niezbackdorowany TP-link 😉 Mniej enigmatycznie – badacze z Checkpointa przeanalizowali podstawione firmware-y, które różniły się od tych prawdziwych niewielkimi detalami.

Tzn. od strony bezpieczeństwa detale te są dość znaczące – możliwość zdalnego dostępu przez atakujących na urządzenie (dostęp root) czy możliwość przepuszczania komunikacji przez urządzenia (proxy SOCKS).

Od strony użytkownika widoczne są np. takie zmiany – ekran z upgradem firmware został „zablokowany” (stosowny formularz został wyłączony na poziomie CSS):

Urządzenie niezainfekowane

Urządzenie z backdoorem

Całość operacji ma służyć przede wszystkim zbudowaniu dużej sieci, przez którą będzie można tunelować ruch (ataki), w sposób który znacznie utrudni wyśledzenie adresów IP realnych atakujących (kto będzie poddawał analizie śledczej domowe routerki?).

Checkpoint przypisuje działalność chińskiej grupie APT Camaro Dragon, z kolei jako aktualne cele grupy wskazane są m.in. ministerstwa spraw zagranicznych krajów europejskich.

Jak „implant” dostaje się do urządzeń? Raczej używane są tutaj standardowe techniki – urządzenie wystawione do Internetu (tj. jego panel administracyjny) i „standardowe” podatności. Czasem jest jeszcze prościej (pozostawienie domyślnego loginu / hasła do panelu administracyjnego urządzenia).

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *