Miliardowe straty rosyjskiej armii w Ukrainie. Oto sprzęt, jaki straciło wojsko Putina

Ukraińskie dowództwo regularnie podaje informacje dotyczące strat rosyjskiej armii, która kontynuuje swoją agresję na terytorium tego kraju. Liczby przedstawione przez Ukrainę robią wrażenie i dobitnie pokazują, że bezprawny atak Rosji będzie kosztować ten kraj miliardy dolarów w wojskowym sprzęcie.

Jeśli śledzicie relację na żywo z wydarzeń w Ukrainie, to zapewne wiecie, że w ostatnich kilkudziesięciu godzinach rosyjska armia zmieniła taktykę, prowadząc głównie ostrzał rakietowy ukraińskich miast. Ta zmiana wynika zapewne z faktu, iż ukraińskie wojsko stawia niezwykle zacięty opór, w czym pomaga także polski sprzęt, a straty rosyjskich sił można już liczyć w miliardach dolarów. Straty, które po części są także wynikiem korupcji panującej w wojsku Putina.

Ukraińskie dowództwo regularnie aktualizuje dane o zniszczonym sprzęcie rosyjskiej armii i na dzień 8 marca wygląda to następująco:

  • Personel — ok. 12 tys.
  • Pojazdy opancerzone — co najmniej 1036 szt.
  • Czołgi — co najmniej 303 szt.
  • Artyleria — co najmniej 120 szt.
  • Wyrzutnie pocisków rakietowych — co najmniej 56 szt.
  • System przeciwlotnicze — co najmniej 27 szt.
  • Samoloty — co najmniej 48 szt.
  • Śmigłowce — co najmniej 80 szt.
  • Pojazdy (np. ciężarówki) — co najmniej 474 szt.
  • Drony wojskowe —7 szt.

5 marca ukraiński Forbes szacował straty rosyjskiego sprzętu na ok. 3 mld dol., ale od tamtej pory ta kwota oczywiście jeszcze tylko wzrosła. Warto też dodać, iż obejmuje ona tylko sprzęt, a nie samych żołnierzy, których wyszkolenie też przecież kosztuje. Sprawdźmy zatem, ile kosztują poszczególne jednostki, które Rosja już utraciła podczas ataku na Ukrainę.

1. Samolot wsparcia Su-25 – koszt: 11 mln dol.

Poddźwiękowy samolot wsparcia dla piechoty obsługiwany przez jednego pilota. W siłach Rosji służy od 1981 r.

2. Myśliwiec Su-30 – 40 mln dol.

Dwusilnikowy, dwuosobowy i niezwykle zwrotny wielozadaniowy myśliwiec zdolny do operowania w każdych warunkach pogodowych.

3. Myśliwiec/bombowiec Su-34 – 36 mln dol.

Su-34 to naddźwiękowy myśliwiec, który może pełnić też rolę bombowca. Wszedł do służby relatywnie niedawno, bo w 2014 r. i świetnie sprawdza się zarówno w nocnych, jak i w dziennych warunkach.

4. Wielozadaniowy samolot Ił-76 – 50 mln dol.

Ił-76 to wszechstronna konstrukcja, która może pełnić nie tylko funkcję samolotu transportowego, latającego centrum dowodzenia lub powietrznego tankowca, ale też samolotu do walki powietrznej.

5. Czołg T-72B3 – co najmniej 3 mln dol.

T-72B3 to zmodyfikowana wersja czołgu T-72, która doczekała się m.in. wsparcia dla nowych typów amunicji, nowoczesnych gąsienic i lepszego systemu kontrolującego uzbrojenie tej jednostki.

6. Czołg T-80U – 3 mln dol.

Usprawniona wersja czołgu T-80 z nową wieżyczką strzelnicą, lepszym silnikiem i usprawnionym system kontroli uzbrojenia.

7. Czołg T-90A – ok. 4 mln dol.

Rosyjski czołg trzeciej generacji, który w wersji A otrzymał nowy silnik oraz lepszy system prowadzenia ognia pozwalający maszynie na skuteczniejsze ostrzeliwanie wroga w ruchu. W rosyjskiej armii służy od 2004 r.

8. Bojowy wóz piechoty BMP-3 – ok. 2,5 mln dol.

Opancerzony wóz piechoty wyposażony w działko kal. 100 mm, działko automatyczne kal. 30 mm oraz karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Operacyjny zasięg pojazdu to 600 km.

9. Transporter opancerzony BTR-80 – ok. 650 tys. dol.

Pojazd zaprojektowany do przewożenia siedmiu żołnierzy wyposażony w karabin maszynowy kal. 14,5 mm, działko kal. 30 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Maks. prędkość maszyny to 80-90 km na godz. na lądzie i 10 km na godz. na wodzie.

10. Haubica samobieżna 2S19 Msta – 1,6 mln dol.

Haubica samobieżna, która weszła do służby w rosyjskiej armii w 1989 r. Jej maks. zasięg ostrzału wynosi ok. 29 km.

11. Samobieżny system przeciwlotniczy 2K22 Tunguska – 16 mln dol.

Tunguska to samobieżna platforma do walki z nisko latającymi konstrukcjami wroga (od śmigłowców po pociski manewrujące) i służy głównie jako ochrona dla piechoty i czołgów.

12. Śmigłowiec Mi-8 – ok. 3 mln dol.

Wielozadaniowy śmigłowiec, który pełni głównie rolę transportową, ale może być także przystosowany do działań bojowych lub funkcji latającego centrum dowodzenia.

13. Śmigłowiec szturmowy Mi-24 – ok. 5 mln dol.

Mi-24, określany m.in. jako „latający czołg” to ciężki śmigłowiec szturmowy, który może też przenosić do ośmiu żołnierzy. W siłach Rosji lata już od 50 lat!

14. Śmigłowiec szturmowy Mi-35M – ok. 35 mln dol.

Mi-35M to zmodernizowana wersja śmigłowca Mi-24, która została wyposażona w nowoczesny sprzęt do przeprowadzania misji w warunkach nocnych. A także nowoczesny sprzęt elektroniczny, który potrafi wyeliminować próby zakłócenia systemów śmigłowca przez wroga.

15. Śmigłowiec szturmowy Ka-52 – ok. 31 mln dol.

Ka-52 to ulepszona wersja śmigłowca Ka-50, która otrzymała lepszy radar, podgląd pola walki w podczerwieni, ale też trochę gorsze opancerzenie niż oryginalna jednostka. Maszyna weszła do służby w siłach Rosji w 2011 r.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

IYPS – Czy Twoje hasło jest bezpieczne? Aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo haseł

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sieci, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów tego bezpieczeństwa są silne i unikalne hasła. Ale jak sprawdzić, czy nasze hasła są rzeczywiście bezpieczne? Z pomocą przychodzi aplikacja IYPS – Is Your Password Secure?

Sprzęt

RTX 5090 z rekordową przepustowością pamięci

Według najnowszych doniesień Nvidia wybrała pamięć GDDR7 firmy Samsung jako preferowaną pamięć dla nadchodzącej serii kart graficznych GeForce RTX 50 “Blackwell”. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, przeciek głosi, że ma być ona wykorzystana w produktach, które wejdą na rynek w 2025 roku.

Oprogramowanie

Oficjalnie wydano jądro Linux 6.12. Oto nowości

W tej wersji wprowadzono obsługę „PREEMPT_RT” w czasie rzeczywistym, nowy harmonogram o nazwie sched_ext oraz komunikaty alarmowe DRM w postaci kodów QR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *