Miliardowe straty rosyjskiej armii w Ukrainie. Oto sprzęt, jaki straciło wojsko Putina

Ukraińskie dowództwo regularnie podaje informacje dotyczące strat rosyjskiej armii, która kontynuuje swoją agresję na terytorium tego kraju. Liczby przedstawione przez Ukrainę robią wrażenie i dobitnie pokazują, że bezprawny atak Rosji będzie kosztować ten kraj miliardy dolarów w wojskowym sprzęcie.

Jeśli śledzicie relację na żywo z wydarzeń w Ukrainie, to zapewne wiecie, że w ostatnich kilkudziesięciu godzinach rosyjska armia zmieniła taktykę, prowadząc głównie ostrzał rakietowy ukraińskich miast. Ta zmiana wynika zapewne z faktu, iż ukraińskie wojsko stawia niezwykle zacięty opór, w czym pomaga także polski sprzęt, a straty rosyjskich sił można już liczyć w miliardach dolarów. Straty, które po części są także wynikiem korupcji panującej w wojsku Putina.

Ukraińskie dowództwo regularnie aktualizuje dane o zniszczonym sprzęcie rosyjskiej armii i na dzień 8 marca wygląda to następująco:

  • Personel — ok. 12 tys.
  • Pojazdy opancerzone — co najmniej 1036 szt.
  • Czołgi — co najmniej 303 szt.
  • Artyleria — co najmniej 120 szt.
  • Wyrzutnie pocisków rakietowych — co najmniej 56 szt.
  • System przeciwlotnicze — co najmniej 27 szt.
  • Samoloty — co najmniej 48 szt.
  • Śmigłowce — co najmniej 80 szt.
  • Pojazdy (np. ciężarówki) — co najmniej 474 szt.
  • Drony wojskowe —7 szt.

5 marca ukraiński Forbes szacował straty rosyjskiego sprzętu na ok. 3 mld dol., ale od tamtej pory ta kwota oczywiście jeszcze tylko wzrosła. Warto też dodać, iż obejmuje ona tylko sprzęt, a nie samych żołnierzy, których wyszkolenie też przecież kosztuje. Sprawdźmy zatem, ile kosztują poszczególne jednostki, które Rosja już utraciła podczas ataku na Ukrainę.

1. Samolot wsparcia Su-25 – koszt: 11 mln dol.

Poddźwiękowy samolot wsparcia dla piechoty obsługiwany przez jednego pilota. W siłach Rosji służy od 1981 r.

2. Myśliwiec Su-30 – 40 mln dol.

Dwusilnikowy, dwuosobowy i niezwykle zwrotny wielozadaniowy myśliwiec zdolny do operowania w każdych warunkach pogodowych.

3. Myśliwiec/bombowiec Su-34 – 36 mln dol.

Su-34 to naddźwiękowy myśliwiec, który może pełnić też rolę bombowca. Wszedł do służby relatywnie niedawno, bo w 2014 r. i świetnie sprawdza się zarówno w nocnych, jak i w dziennych warunkach.

4. Wielozadaniowy samolot Ił-76 – 50 mln dol.

Ił-76 to wszechstronna konstrukcja, która może pełnić nie tylko funkcję samolotu transportowego, latającego centrum dowodzenia lub powietrznego tankowca, ale też samolotu do walki powietrznej.

5. Czołg T-72B3 – co najmniej 3 mln dol.

T-72B3 to zmodyfikowana wersja czołgu T-72, która doczekała się m.in. wsparcia dla nowych typów amunicji, nowoczesnych gąsienic i lepszego systemu kontrolującego uzbrojenie tej jednostki.

6. Czołg T-80U – 3 mln dol.

Usprawniona wersja czołgu T-80 z nową wieżyczką strzelnicą, lepszym silnikiem i usprawnionym system kontroli uzbrojenia.

7. Czołg T-90A – ok. 4 mln dol.

Rosyjski czołg trzeciej generacji, który w wersji A otrzymał nowy silnik oraz lepszy system prowadzenia ognia pozwalający maszynie na skuteczniejsze ostrzeliwanie wroga w ruchu. W rosyjskiej armii służy od 2004 r.

8. Bojowy wóz piechoty BMP-3 – ok. 2,5 mln dol.

Opancerzony wóz piechoty wyposażony w działko kal. 100 mm, działko automatyczne kal. 30 mm oraz karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Operacyjny zasięg pojazdu to 600 km.

9. Transporter opancerzony BTR-80 – ok. 650 tys. dol.

Pojazd zaprojektowany do przewożenia siedmiu żołnierzy wyposażony w karabin maszynowy kal. 14,5 mm, działko kal. 30 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Maks. prędkość maszyny to 80-90 km na godz. na lądzie i 10 km na godz. na wodzie.

10. Haubica samobieżna 2S19 Msta – 1,6 mln dol.

Haubica samobieżna, która weszła do służby w rosyjskiej armii w 1989 r. Jej maks. zasięg ostrzału wynosi ok. 29 km.

11. Samobieżny system przeciwlotniczy 2K22 Tunguska – 16 mln dol.

Tunguska to samobieżna platforma do walki z nisko latającymi konstrukcjami wroga (od śmigłowców po pociski manewrujące) i służy głównie jako ochrona dla piechoty i czołgów.

12. Śmigłowiec Mi-8 – ok. 3 mln dol.

Wielozadaniowy śmigłowiec, który pełni głównie rolę transportową, ale może być także przystosowany do działań bojowych lub funkcji latającego centrum dowodzenia.

13. Śmigłowiec szturmowy Mi-24 – ok. 5 mln dol.

Mi-24, określany m.in. jako “latający czołg” to ciężki śmigłowiec szturmowy, który może też przenosić do ośmiu żołnierzy. W siłach Rosji lata już od 50 lat!

14. Śmigłowiec szturmowy Mi-35M – ok. 35 mln dol.

Mi-35M to zmodernizowana wersja śmigłowca Mi-24, która została wyposażona w nowoczesny sprzęt do przeprowadzania misji w warunkach nocnych. A także nowoczesny sprzęt elektroniczny, który potrafi wyeliminować próby zakłócenia systemów śmigłowca przez wroga.

15. Śmigłowiec szturmowy Ka-52 – ok. 31 mln dol.

Ka-52 to ulepszona wersja śmigłowca Ka-50, która otrzymała lepszy radar, podgląd pola walki w podczerwieni, ale też trochę gorsze opancerzenie niż oryginalna jednostka. Maszyna weszła do służby w siłach Rosji w 2011 r.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *