MON ostrzega: uwaga na fałszywe SMS-y dot. stawiennictwa w Sztabie Wojska Polskiego. To dezinformacja

W obliczu trwającej wojny w Ukrainie, Polska jako lider pomocy humanitarnej i główne miejsce emigracji ludności cywilnej jest też niestety miejscem celowej dezinformacji, mającej na celu podzielenie społeczeństwa lub zbudowanie określonej narracji. Teraz MON ostrzega przed SMS-ami, które mogą wzbudzać niepokój, lecz są jedynie dezinformacją.

Dużo mówi się o kampanii dezinformacyjnej na Polskę, przeprowadzanej na szeroką skalę za pośrednictwem „fake’owych” kont na Twitterze, Facebooku czy też poprzez zmanipulowanie osób podatnych na teorie spiskowe (m.in. na grupach antyszczepionkowców). Dezinformacja szczególnie w naszym kraju może obecnie wyrządzić wiele krzywdy, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ponad pół miliona przyjętych uchodźców z Ukrainy (stan na 3 lutego 2022), ale też sam trwający konflikt. Dezinformacja w tym trudnym czasie ma na celu podzielenie polskiego społeczeństwa i wzbudzenie nienawiści do narodu ukraińskiego, a w efekcie osłabienie ogólnej siły i zjednoczenia narodu polskiego.

Kampanie dezinformacyjne zaobserwujecie wszędzie – ale szczególnie na Facebooku i Twitterze, choć część z Was może też otrzymywać niepokojące SMS-y. O jednej z takich rozsyłanych wiadomości poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej na swoim Twitterze. Chodzi o wezwanie do stawiennictwa w siedzibach Wojskowych Komend Uzupełnień i Wojewódzkich Sztabach Wojskowych.

W jaki sposób twórca dezinformacji otrzymał dostęp do waszego numeru telefonu? Cóż, wielką tajemnicą nie jest, że regularnie mamy do czynienia z wyciekami baz danych, tymi mniejszymi i większymi, a w efekcie wycieku dane polskich użytkowników nierzadko lądują na tzw. Darknecie, gdzie za stosowną opłatą chętnie przyjmą je firmy trolerskie, zajmujące się właśnie kampaniami dezinformacyjnymi w czasach takich, jak obecne.

Często w takich SMS-ach pojawia się też link – pod żadnym pozorem nie klikajcie w niego „na gorąco”. Istnieje bowiem duża szansa, że nastąpi wyłudzenie danych, czy nawet przejęcie waszego konta w serwisie społecznościowym, przez co stanie się ono narzędziem w rękach internetowych troli.

W tym szczególnym czasie zadbajmy o szczególną rozwagę dot. tego, jakie informacje przyjmujemy za prawdziwe. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, sprawdźmy w wyszukiwarce internetowej lub zapytajmy na Twitterze, czy ktoś dostał taki SMS – może w sieci jest już komunikat dementujący prawdziwość takich SMS-ów?

Pamiętajmy, że dezinformacja może czyhać wszędzie. Może to być zwykły trolerski obrazek, może być komentarz zachęcający do nienawiści pod postem dużego profilu w social media. Korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji, a nie tych, które żerują na szokowaniu – to, co działo się przez ostatnie dwa lata pandemii COVID-19 zresztą potwierdza, że to jedyna słuszna „droga”.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *