Naddźwiękowy pocisk z Chin będzie działał w powietrzu i pod wodą. Zasili go bor

Chińskie rozwiązania z zakresu nowych technologii są od wielu lat wykorzystywane przez firmy z najróżniejszych sektorów. Dotyczy to również branży zbrojeniowej — Państwo Środka regularnie prezentuje najnowsze rodzaje broni, a jeden z najnowszych projektów dotyczy specjalnego pocisku, który będzie w stanie działać zarówno w powietrzu, jak i pod wodą.

Ta nienazwana jeszcze broń opracowywana jest przez zespół naukowców z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych w Changsha i została opisana w magazynie Solid Rocket Technology (via South China Morning Post). Z artykułu wynika, że ładunek będzie wystrzeliwany z jednostek nawodnych lub naziemnych, by móc latać na wysokościach zbliżonych do tych, na których operują samoloty pasażerskie (10-11 km).

Następnie pocisk będzie mógł zanurkować pod wodę i zachowywać się jak tradycyjna torpeda, osiągając prędkość do 200 węzłów, czyli nieco ponad 370 km na godz. To jednak nie jedyne, co może zainteresować potencjalnych analityków wojska, ponieważ nowa broń z Chin będzie posiadała silnik na paliwo stałe z dodatkiem boru. Ten lekki metal jest co prawda używany w broni rakietowej, jednak zazwyczaj bor stanowi 30 proc. mieszanki paliwowej.

Chińscy naukowcy chcą podwoić tę wartość, by zwiększyć ciąg pocisku w wodzie. Sam metal dobrze reaguje w obu ośrodkach, generując podczas spalania wysokie temperatury, jednak proces trudno kontrolować, a do tego powstaje sporo zanieczyszczeń, które obniżają sprawność pocisku. By przezwyciężyć te problemy, inżynierowie z Państwa Środka chcą wykorzystać zmodyfikowane cząstki boru.

Oprócz tego planowane są pewne zmiany konstrukcyjne, takie jak regulowane wloty i dysze wydechowe, mające na celu umożliwienie skutecznego spalania paliwa w obu środowiskach. Sam pocisk ma długość 5 m i może poruszać się z prędkością ponad 3 tys. km na godz. (liczba Macha 2,5) na wysokości 10 km. Po przeleceniu 200 km pocisk będzie nurkował w wodzie, by przebyć kolejne 20 km.

Gdy cel znajdzie się w zasięgu 10 km, pocisk przejdzie w tryb torpedy i zacznie poruszać się pod wodą z prędkością 200 węzłów dzięki zdolności superkawitacji — dzięki wytworzonemu pęcherzykowi powietrza wokół obiektu, zmniejsza się opór stawiany przez wodę i nie spowalnia rakiety.

W artykule na SCMP zauważono jednak, że o ile plany Chin są ambitne, problemem mogą okazać się dostawy boru — 50 proc. dostaw tego metalu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a własne zapasy czy inne źródła importu mogą okazać się niewystarczające.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *