Najpopularniejsze malware’y w sieci. Coraz łatwiej o zagrożenia

Świadomość o konieczności zapewnienia sobie i swojej firmie cyberbezpieczeństwa jest coraz większa. Idzie ona jednak w parze z coraz większymi wysiłkami internetowych oszustów. Z przygotowanego raportu dowiadujemy się, jakie wirusy są najpopularniejsze.

Skala rozpowszechniania się złośliwego oprogramowania komputerowego może zaskakiwać. W obliczu niemal nieprzerwanego kontaktu z siecią internetową jesteśmy bardzo mocno narażeni na to, że prędzej czy później zetkniemy się w niej z przestępcami. Okazuje się, że jest o to względnie łatwo.

Specjaliści z Check Point Research przygotowali ranking najpopularniejszego złośliwego oprogramowania. W 2023 r. póki co najbardziej rozpowszechniony jest trojan bankowy Qbot, który może stwarzać ogromne zagrożenie ze względu na swoje rozbudowane możliwości. Atak zrealizowany przy użyciu tego rodzaju narzędzia może być naprawdę dotkliwy.

Qbot został wykryty w ponad 6,5 proc. sieci na całym świecie. Jest to też najpopularniejszy malware w Polsce – w naszym kraju został on znaleziony w niemal 4 proc. sieci firmowych. Jego możliwości są ogromne – potrafi wykradać poświadczenia bankowe i rejestrować wpisywane na klawiaturze znaki. Najczęściej jest dystrybuowany przez wiadomości spam. Jego detekcja jest utrudniona przez takie metody, jak anty-VM, anty-debuggowanie czy anty-sandbox.

Drugim najpopularniejszym wirusem komputerowym jest Lokibot. Oprogramowanie to znaleziono w ok. 6 proc. światowych sieci w styczniu. Narzędzie to służy do kradzieży informacji z urządzeń napędzanych systemem Windows oraz Android. Pobiera ono dane uwierzytelniające z różnych aplikacji, przeglądarek internetowych, poczty e-mail czy narzędzi administratorów sieci IT.

Trzeci w zestawieniu jest trojan zdalnego dostępu AgentTesla, który działa jako keylogger i złodziej danych. Potrafi on monitorować i zbierać dane, które są wprowadzane za pomocą klawiatury ofiary. Wśród jego możliwości znajduje się też robienie zrzutów ekranu i eksfiltracja danych uwierzytelniających do różnych programów zainstalowanych na komputerze, w tym przeglądarek internetowych. W styczniu 2023 r. wpłynął na 5 proc. sieci organizacji z całego świata.

– Po raz kolejny obserwujemy, jak grupy malware wykorzystują zaufane marki do rozprzestrzeniania wirusów w celu kradzieży danych osobowych. Niezwykle istotne jest, by użytkownicy zwracali uwagę na linki, które klikają, aby upewnić się, że są to oficjalne adresy URL. Należy zwracać uwagę na kłódkę bezpieczeństwa, która wskazuje aktualny certyfikat SSL oraz ewentualne literówki, które mogą sugerować, że witryna jest złośliwa – ostrzega Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w firmie Check Point Software.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *