Samolot F-16 leciał 17 godzin bez ingerencji pilota!

Słynne Skunk Works (oddział badawczy firmy Lockheed Martin) we współpracy z Calspan Corporation opracowało myśliwiec, który był w stanie lecieć przez kilkanaście godzin bez żadnej ingerencji pilota. To rewolucyjne osiągniecie w dziedzinie autonomicznych samolotów bojowych.

Lockheed Martin VISTA X-62A jest zmodyfikowaną wersją samolotu F-16D Block 20 Peace Marble II. Maszyna była w stanie odbyć samodzielny lot wykorzystując w tym celu trzy zaawansowane systemy:

  1. VVS – system symulacji VISTA, który odpowiada za symulowanie różnych scenariuszów lotu oraz dostosowywanie ich do zmieniającej się sytuacji na niebie.
  2. SACS – system autonomicznej kontroli symulacji, który weryfikuje dostarczane mu symulacje oraz kontroluje lot.
  3. MFA – algorytm śledzenia modelu. To on dostarcza większość niezbędnych danych, zbierając je w trakcie lotów testowych wykonywanych przez prawdziwych pilotów.

Lot Lockheed Martin VISTA X-62A trwał 17 godz. i był to pierwszy taki przypadek, gdy wojskowy samolot był pilotowany wyłącznie przez sztuczną inteligencję. Podobnych lotów ma być jednak w przyszłości znacznie więcej.

Autonomiczny samolot Lockeed Martin to przede wszystkim platforma testowa, która ma pozwolić na znacznie szybszy rozwój tego typu technologii i budowanie jeszcze lepszych systemów opartych o SI. W najbliższych latach raczej nie zastąpią one prawdziwych pilotów, ale będą mogły pomagać im w trakcie działać bojowych błyskawicznie reagując na różnego rodzaju zagrożenia.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *