Samolot F-16 leciał 17 godzin bez ingerencji pilota!

Słynne Skunk Works (oddział badawczy firmy Lockheed Martin) we współpracy z Calspan Corporation opracowało myśliwiec, który był w stanie lecieć przez kilkanaście godzin bez żadnej ingerencji pilota. To rewolucyjne osiągniecie w dziedzinie autonomicznych samolotów bojowych.

Lockheed Martin VISTA X-62A jest zmodyfikowaną wersją samolotu F-16D Block 20 Peace Marble II. Maszyna była w stanie odbyć samodzielny lot wykorzystując w tym celu trzy zaawansowane systemy:

  1. VVS – system symulacji VISTA, który odpowiada za symulowanie różnych scenariuszów lotu oraz dostosowywanie ich do zmieniającej się sytuacji na niebie.
  2. SACS – system autonomicznej kontroli symulacji, który weryfikuje dostarczane mu symulacje oraz kontroluje lot.
  3. MFA – algorytm śledzenia modelu. To on dostarcza większość niezbędnych danych, zbierając je w trakcie lotów testowych wykonywanych przez prawdziwych pilotów.

Lot Lockheed Martin VISTA X-62A trwał 17 godz. i był to pierwszy taki przypadek, gdy wojskowy samolot był pilotowany wyłącznie przez sztuczną inteligencję. Podobnych lotów ma być jednak w przyszłości znacznie więcej.

Autonomiczny samolot Lockeed Martin to przede wszystkim platforma testowa, która ma pozwolić na znacznie szybszy rozwój tego typu technologii i budowanie jeszcze lepszych systemów opartych o SI. W najbliższych latach raczej nie zastąpią one prawdziwych pilotów, ale będą mogły pomagać im w trakcie działać bojowych błyskawicznie reagując na różnego rodzaju zagrożenia.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *