Samolot F-16 leciał 17 godzin bez ingerencji pilota!

Słynne Skunk Works (oddział badawczy firmy Lockheed Martin) we współpracy z Calspan Corporation opracowało myśliwiec, który był w stanie lecieć przez kilkanaście godzin bez żadnej ingerencji pilota. To rewolucyjne osiągniecie w dziedzinie autonomicznych samolotów bojowych.

Lockheed Martin VISTA X-62A jest zmodyfikowaną wersją samolotu F-16D Block 20 Peace Marble II. Maszyna była w stanie odbyć samodzielny lot wykorzystując w tym celu trzy zaawansowane systemy:

  1. VVS – system symulacji VISTA, który odpowiada za symulowanie różnych scenariuszów lotu oraz dostosowywanie ich do zmieniającej się sytuacji na niebie.
  2. SACS – system autonomicznej kontroli symulacji, który weryfikuje dostarczane mu symulacje oraz kontroluje lot.
  3. MFA – algorytm śledzenia modelu. To on dostarcza większość niezbędnych danych, zbierając je w trakcie lotów testowych wykonywanych przez prawdziwych pilotów.

Lot Lockheed Martin VISTA X-62A trwał 17 godz. i był to pierwszy taki przypadek, gdy wojskowy samolot był pilotowany wyłącznie przez sztuczną inteligencję. Podobnych lotów ma być jednak w przyszłości znacznie więcej.

Autonomiczny samolot Lockeed Martin to przede wszystkim platforma testowa, która ma pozwolić na znacznie szybszy rozwój tego typu technologii i budowanie jeszcze lepszych systemów opartych o SI. W najbliższych latach raczej nie zastąpią one prawdziwych pilotów, ale będą mogły pomagać im w trakcie działać bojowych błyskawicznie reagując na różnego rodzaju zagrożenia.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *