Naukowiec z Belgii zhakował Starlink. Elon Musk gratuluje

Młody naukowiec z Belgii z Uniwersytetu w Louvain – Lennert Wouters – włamał się do systemu satelitarnego Starlink, miliardera Elona Muska. Zrobił to „domowym sposobem” i wydał przy tym niewielką sumę pieniędzy.

Firma amerykańskiego miliardera pogratulowała młodemu Belgowi sukcesu.

„Uważamy, że to imponujące. Jest to pierwszy tego typu atak na nasz system” – przekazała w oświadczeniu firma Starlink. To jednak nie wszystko.

Firma postanowiła nagrodzić młodego naukowca sumą 12 tysięcy euro. On sam wydał na swój „atak hackerski”… 25 euro.

Mężczyzna zdołał włamać się do systemu się za pomocą domowej roboty płytki drukowanej PCB. Wykonana jest ona z materiału izolacyjnego, pokrytego folią przewodzącą. Służy do montażu elementów elektronicznych.

Najpierw naukowiec zdemontował antenę Starlink w celu znalezienia usterki w systemie.

„Chcieliśmy zrozumieć, jak zabezpieczany jest system i czy uda nam się wykryć jakiekolwiek słabości” – opowiadał. Belg pracował nad sposobem na włamanie prawie rok.

„Ta wada ujawniła zagrożenia dla bezpieczeństwa” – uważa. „Jeśli ktoś może przejąć kontrolę nad satelitą, istnieje niebezpieczeństwo, że zderzy się ona z innym satelitą” – wyjaśnia.

Lennert zaprezentował swoje badania na konferencji poświęconej bezpieczeństwu Black Hat w Las Vegas.

Link do pobrania prezentacji młodego naukowca przedstawiający sposób ataku. 

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

IYPS – Czy Twoje hasło jest bezpieczne? Aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo haseł

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sieci, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów tego bezpieczeństwa są silne i unikalne hasła. Ale jak sprawdzić, czy nasze hasła są rzeczywiście bezpieczne? Z pomocą przychodzi aplikacja IYPS – Is Your Password Secure?

Sprzęt

RTX 5090 z rekordową przepustowością pamięci

Według najnowszych doniesień Nvidia wybrała pamięć GDDR7 firmy Samsung jako preferowaną pamięć dla nadchodzącej serii kart graficznych GeForce RTX 50 “Blackwell”. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, przeciek głosi, że ma być ona wykorzystana w produktach, które wejdą na rynek w 2025 roku.

Oprogramowanie

Oficjalnie wydano jądro Linux 6.12. Oto nowości

W tej wersji wprowadzono obsługę „PREEMPT_RT” w czasie rzeczywistym, nowy harmonogram o nazwie sched_ext oraz komunikaty alarmowe DRM w postaci kodów QR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *