Niespodziewany obrót spraw. Chińscy hakerzy atakują Rosję!

Rosyjska firma Kaspersky Lab, zajmująca się tworzeniem programów antywirusowych informuje, że w ostatnim czasie zauważyła zintensyfikowane ataki hakerów z Państwa Środka. Analizy tego przedsiębiorstwa pokrywają się z innymi doniesieniami o atakach chińskich cyberprzestępców na rosyjskie zasoby.

Według analityków z Kaspersky Lab, krajowe koncerny są atakowane m.in. przez kolektyw APT. Warto nadmienić, że o działaniu chińskich hakerów piszą także media kontrolowane przez Kreml, w tym agencja informacyjna TASS. Ataki obejmują szpiegostwo i kradzież danych. Celem przestępców są m.in. rosyjskie koncerny zbrojeniowe i państwowe agencje. Ataki polegają na wysyłce wiadomości e-mail z kodem źródłowym wykorzystującym lukę w zabezpieczeniach pakietu Office.

Chińscy hakerzy atakują Rosję

Złośliwe oprogramowanie infekuje komputery, dzięki czemu przestępcy zyskują dostęp do wrażliwych informacji. Zdaniem rosyjskich analityków, hakerzy wykradli m.in. dane dotyczące projektów militarnych, w tym plany okrętów podwodnych.

Przypomnijmy, że wcześniej o atakach hakerów z Chin na rosyjskie zasoby informowali eksperci z SentinelLabs. Ich zdaniem niektóre grupy działają od początku wojny w Ukrainie. Poprzednie ataki miały przebiegać w ten sam sposób. Analitycy twierdzą, że zainfekowane dokumenty zostały przygotowane przy użyciu narzędzi powszechnie używanych przez chińskie grupy hakerskie.

„Pozostaje jasne, że chiński aparat wywiadowczy bierze na cel szeroką gamę organizacji powiązanych z Rosją” – twierdzą specjaliści z SentinelLabs. Ich zdaniem celami wcześniejszych ataków były m.in. organizacje telekomunikacyjne oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *