Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Poprawka Windows 11 22H2 Moment 2 pojawiła się na początku miesiąca, ale początkowo była opcjonalną aktualizacją. Część użytkowników skusiła się wprowadzonymi nowościami – mieli oni zyskać nowe opcje związane z widżetami, funkcjami pozwalającymi łączyć system ze smartfonami oraz zintegrowaną wyszukiwarkę Bing, która lepiej radzi sobie z wyszukiwaniem treści.

Problemy z aktualizacją Windows 11 22H2

Wygląda jednak na to, że nowa aktualizacja Windows 11 22H2 (KB5023706) nie jest jednak w pełni dopracowana. Na platformie Reddit pojawiły się wpisy, w których użytkownicy skarżą się na spadek wydajności dysków SSD – gorsze osiągi mają objawiać się znacznym wydłużeniem czasu uruchamiania systemu i czasu kopiowania plików (według raportów, po aktualizacji systemu czas ten miał się wydłużyć o połowę). Co ważne, takie problemy miały ustąpić po odinstalowaniu aktualizacji.

Na ten moment potwierdzono, że problem występuje w przypadku dysku ADATA XPG SX8200 PRO, który niegdyś cieszył się sporą popularnością na naszym rynku. Nie wiadomo jednak, czy podobne usterki pojawią się też przy innych nośnikach.

Sytuacja jest znana firmie Microsoft i słabsze osiągi nośników były wymieniane wśród znanych problemów wcześniejszych aktualizacji. Producent zaleca tutaj wykorzystanie narzędzi do kopiowania plików, które nie korzystają z menadżera pamięci podręcznej. Nie wiadomo czy planowana jest aktualizacja, która rozwiąże ten problem.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *