Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Analitycy Microsoftu opublikowali raport dotyczący działań rosyjskich hakerów w trakcie trwającego konfliktu na terenie Ukrainy. Z długiego i szczegółowego dokumentu wynika, że po wyłączeniu samej Ukrainy, Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych celem, który zwykle atakowany jest przez Rosjan. Teraz wszystko wskazuje na to, że trwają przygotowania do kolejnej fali ataków, toteż siłą rzeczy wypada się na nie przygotować.

Pierwsza strona raportu Microsoft

Na spostrzeżenia Microsoftu zwraca uwagę między innymi Reuters i tłumaczy popularność oprogramowania ransomware, które wykorzystywane jest ostatnio szczególnie często. Jak ustalono, rosyjski zespół hakerski Sandworm testował niedawno dodatkowe opcje ransomware’u, który sprawdza się w atakach mających na celu paraliż linii zaopatrzeniowych – także w krajach ościennych dla samej Ukrainy.

Ze statystyk wynika, że od początku ubiegłego roku hakerzy z Rosji wykorzystali przynajmniej 9 szkodliwych programów do usuwania danych i dwa rodzaje ransomware’u, których użyto w atakach przeciw ponad 100 organizacjom z Ukrainy. Jak nietrudno się domyślić, głównym celem Rosjan było wkradanie się do sieci i organizacji (zarówno rządowych, jak i prywatnych) w krajach wspierających Ukrainę w konflikcie.

Microsoft podaje w raporcie, że od stycznia 2023 roku da się zaobserwować rosnącą aktywność cybernetyczną ze strony Rosji, co pozwala wysnuć wniosek o kolejnych planowanych atakach. Warto pamiętać, że działania w cyberprzestrzeni w trakcie konfliktu to nie tylko te związane z bezpośrednim użyciem szkodliwego oprogramowania, ale także związane z dezinformacją.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *