Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Analitycy Microsoftu opublikowali raport dotyczący działań rosyjskich hakerów w trakcie trwającego konfliktu na terenie Ukrainy. Z długiego i szczegółowego dokumentu wynika, że po wyłączeniu samej Ukrainy, Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych celem, który zwykle atakowany jest przez Rosjan. Teraz wszystko wskazuje na to, że trwają przygotowania do kolejnej fali ataków, toteż siłą rzeczy wypada się na nie przygotować.

Pierwsza strona raportu Microsoft

Na spostrzeżenia Microsoftu zwraca uwagę między innymi Reuters i tłumaczy popularność oprogramowania ransomware, które wykorzystywane jest ostatnio szczególnie często. Jak ustalono, rosyjski zespół hakerski Sandworm testował niedawno dodatkowe opcje ransomware’u, który sprawdza się w atakach mających na celu paraliż linii zaopatrzeniowych – także w krajach ościennych dla samej Ukrainy.

Ze statystyk wynika, że od początku ubiegłego roku hakerzy z Rosji wykorzystali przynajmniej 9 szkodliwych programów do usuwania danych i dwa rodzaje ransomware’u, których użyto w atakach przeciw ponad 100 organizacjom z Ukrainy. Jak nietrudno się domyślić, głównym celem Rosjan było wkradanie się do sieci i organizacji (zarówno rządowych, jak i prywatnych) w krajach wspierających Ukrainę w konflikcie.

Microsoft podaje w raporcie, że od stycznia 2023 roku da się zaobserwować rosnącą aktywność cybernetyczną ze strony Rosji, co pozwala wysnuć wniosek o kolejnych planowanych atakach. Warto pamiętać, że działania w cyberprzestrzeni w trakcie konfliktu to nie tylko te związane z bezpośrednim użyciem szkodliwego oprogramowania, ale także związane z dezinformacją.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *