Nowe procesory Intela prawdopodobnie osiągną 6 GHz taktowania!

Jeszcze w tym roku spodziewamy się premiery nowych procesorów Intela, które mają przynieść znaczną poprawę wydajności. Nowe układy podobno zaoferują też wyższe taktowanie – nieoficjalnie mówi się o przekroczeniu granicy 6 GHz.

Mowa o układach Intel Raptor Lake, które zastąpią obecne modele Intel Alder Lake. Co prawda premiera procesorów została zaplanowana dopiero na koniec roku, ale producent zdradził już sporo szczegółów o jednostkach.

Nowe procesory będą korzystać z hybrydowej architektury, ale zaoferują jeszcze więcej rdzeni – topowe modele mają oferować nawet 24 rdzeni i 32 wątki (8 rdzeni/16 wątków wydajniejszych typu P-Core i 16 rdzeni/16 wątków słabszych typu E-Core). Układy nadal będą produkowane w technologii Intel 7.

Producent zapowiada także znaczny wzrost wydajności (miałby to być dwucyfrowy wzrost wyrażany w procentach) i usprawnionymi funkcjami podkręcania.

Procesory Intel Raptor Lake osiągną wyższe taktowania

Wygląda na to, że Intel nastawia się na wyższe taktowania procesorów Raptor Lake, bo w nowej wersji aplikacji Intel XTU (Extreme Tuning Utility) wprowadzono nowe funkcje dotyczące przetaktowywania układów.

Producent wprowadził możliwość regulacji technologii Thermal Velocity Boost (TVB) na rdzeń i całe jądro, a także wsparcie dla funkcji Efficient Thermal Velocity Boost. Można podejrzewać, że funkcje te będą obsługiwane właśnie przez nową generację procesorów Intel Raptor Lake.

To jednak nie wszystko! Użytkownik Raichu, którego możecie kojarzyć ze sprawdzających się przecieków o sprzęcie, twierdzi, że procesory Intel Raptor Lake mogą zapoczątkować nową erę w taktowaniu procesorów – topowe modele miałyby osiągać nawet 6 GHz.

Teoretycznie jest to możliwe, bo już Core i9-12900KS osiąga 5,5 GHz. W nowych modelach producent mógłby dopracować architekturę i zwiększyć limity mocy (wymagane do uzyskania wyższych zegarów), dzięki czemu udałoby się przekroczyć „magiczne” 6 GHz. Wyższe taktowanie pozwoliłoby lepiej konkurować z nadchodzącymi modelami AMD Ryzen 7000. Tyle tylko, że tak wysoka częstotliwość miałaby być dostępna w trybie E-TVB, dotyczyłaby pewnie tylko 1 lub 2 rdzeni i na pewno byłaby okupiona bardzo wysokim zapotrzebowaniem na energię.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *