Nowy mobilny radar exMHR od izraelskiej RADA wykryje samoloty z odległości 200 km

Skupiająca się na rozwoju radarów izraelska firma RADA Electronic właśnie ogłosiła, że otrzymała potężny zastrzyk gotówki na mobilny radar exMHR zintegrowany z samobieżnym podwoziem. Zamówienia produkcyjne i zobowiązania od nieznanych klientów opiewają na łączną kwotę 5 milionów dolarów, czyli 20,28 mln złotych.

Powstaje mobilny radar exMHR od RADA Electronic, który właśnie zainteresował anonimowych klientów

Mobilny radar exMHR, to wielozadaniowa platforma impulsowego radaru dopplerowskiego z aktywnym elektronicznie skanowanym układem AESA 4D na bazie GaN (technologii azotku galu) do różnych misji operacyjnych. Bazuje na programowalnej stacji radiolokacyjnej i najnowocześniejszej topologii anteny (wedle ogłoszenia firmy), która składa się z czterech nieruchomych anten chłodzonych pasywnie. Każda z nich waży 150 kilogramów i mierzy 90 x 120 x 30 cm (wysokość, szerokość, grubość), a po stronie zasilania pobiera całe 2500 W.

Najnowsze dzieło RADA Electronic ponoć zapewnia zwiększoną dokładność śledzenia wielu obiektów, dzięki unikalnemu systemowi przetwarzania sygnału elektronicznego i algorytmom. Ma zagwarantować tym samym kompleksowe i przystępne cenowo rozwiązania w zakresie obrony aktywnej i przeciwlotniczej. Ma radzić sobie nawet w wymagających środowiskach o dużym natężeniu ruchem lotniczym, czy zanieczyszczonym sygnałami radioelektronicznymi.

Został zaprojektowany z myślą o skoncentrowaniu się na obronie powietrznej krótkiego zasięgu (SHORAD), systemach przeciwlotniczych (C-UAS), pociskach przechwytujących, artyleryjskich i moździerzowych oraz tak zwanych „misji wypełniających luki operacyjne w tych obszarach”. Trafi na wyposażenie lądowych sił, zapewniając im dodatek w zakresie kompleksowej obrony powietrznej.

Po stronie możliwości mobilny radar exMHR wykrywa wielkie transportowe samoloty z odległości 200 kilometrów, duże okręty ze 130 km, myśliwce ze 110 km, a pojazdy, średnie statki, helikoptery użytkowe i średniej wielkości bezzałogowe drony latające (nano-UAV) z 80 km. Pozostałe zagrożenia pokroju moździerza, pocisku, czy bardzo małego UAV wykrywa w zakresie od 18 do 25 km.

Ponoć exMHR jest już obecnie w zaawansowanej fazie integracji i testowania, a testy oraz demonstracje w terenie mają rozpocząć się na początku 2022 roku. Dostawy rozpoczną się bardzo szybko, bo przewidziano je na połowę tego samego roku.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *