Nowy mobilny radar exMHR od izraelskiej RADA wykryje samoloty z odległości 200 km

Skupiająca się na rozwoju radarów izraelska firma RADA Electronic właśnie ogłosiła, że otrzymała potężny zastrzyk gotówki na mobilny radar exMHR zintegrowany z samobieżnym podwoziem. Zamówienia produkcyjne i zobowiązania od nieznanych klientów opiewają na łączną kwotę 5 milionów dolarów, czyli 20,28 mln złotych.

Powstaje mobilny radar exMHR od RADA Electronic, który właśnie zainteresował anonimowych klientów

Mobilny radar exMHR, to wielozadaniowa platforma impulsowego radaru dopplerowskiego z aktywnym elektronicznie skanowanym układem AESA 4D na bazie GaN (technologii azotku galu) do różnych misji operacyjnych. Bazuje na programowalnej stacji radiolokacyjnej i najnowocześniejszej topologii anteny (wedle ogłoszenia firmy), która składa się z czterech nieruchomych anten chłodzonych pasywnie. Każda z nich waży 150 kilogramów i mierzy 90 x 120 x 30 cm (wysokość, szerokość, grubość), a po stronie zasilania pobiera całe 2500 W.

Najnowsze dzieło RADA Electronic ponoć zapewnia zwiększoną dokładność śledzenia wielu obiektów, dzięki unikalnemu systemowi przetwarzania sygnału elektronicznego i algorytmom. Ma zagwarantować tym samym kompleksowe i przystępne cenowo rozwiązania w zakresie obrony aktywnej i przeciwlotniczej. Ma radzić sobie nawet w wymagających środowiskach o dużym natężeniu ruchem lotniczym, czy zanieczyszczonym sygnałami radioelektronicznymi.

Został zaprojektowany z myślą o skoncentrowaniu się na obronie powietrznej krótkiego zasięgu (SHORAD), systemach przeciwlotniczych (C-UAS), pociskach przechwytujących, artyleryjskich i moździerzowych oraz tak zwanych „misji wypełniających luki operacyjne w tych obszarach”. Trafi na wyposażenie lądowych sił, zapewniając im dodatek w zakresie kompleksowej obrony powietrznej.

Po stronie możliwości mobilny radar exMHR wykrywa wielkie transportowe samoloty z odległości 200 kilometrów, duże okręty ze 130 km, myśliwce ze 110 km, a pojazdy, średnie statki, helikoptery użytkowe i średniej wielkości bezzałogowe drony latające (nano-UAV) z 80 km. Pozostałe zagrożenia pokroju moździerza, pocisku, czy bardzo małego UAV wykrywa w zakresie od 18 do 25 km.

Ponoć exMHR jest już obecnie w zaawansowanej fazie integracji i testowania, a testy oraz demonstracje w terenie mają rozpocząć się na początku 2022 roku. Dostawy rozpoczną się bardzo szybko, bo przewidziano je na połowę tego samego roku.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *