Nowy rosyjski satelita wystrzelony. Prawdopodobnie zostanie wykorzystany przeciwko Ukrainie

Nie bez powodu USA stworzyło swoje Siły Powietrzne i nieprzypadkowo Chiny oraz Rosja zajmują się od dłuższego czasu rozwojem broni antysatelitarnej. Nad naszymi głowami krąży sieć satelitów wojskowych, które są czynnie wykorzystywane w konfliktach zbrojnych i wojna trwająca w Ukrainie nie jest od tego wyjątkiem. Dowiedzieliśmy się dziś (02.05), że na orbitę trafił właśnie nowy rosyjski satelita i jego przeznaczenie wydaje się oczywiste.

Oficjalnie nowy rosyjski satelita jest jedną wielką tajemnicą, ale w praktyce to najpewniej EMKA-3

Oczywiście nadal jesteśmy daleko od czasów, w których satelity zagrażałyby nam bezpośrednio, będąc domem dla broni laserowej, mikrofalowej czy po prostu pocisków. Obecnie satelity wojskowe są wykorzystywane do zbierania informacji wywiadowczych, nawigowania i utrzymywania łączności wojskowej, a jeśli idzie o tego najnowszego satelitę Rosji, niestety nie znamy jego przeznaczenia. Są jednak duże szanse, że zostanie skierowany do działań przeciwko Ukrainie.

Z tego co już wiadomo, start z kosmodromu Plesieck w północno-zachodnim regionie Rosji miał miejsce 29 kwietnia i był udany. W efekcie Rosja wzniosła, z wykorzystaniem nowej nośnej rakiety Angara 1.2, ściśle tajnego satelitę, z którego tajemnicę zrzuca jednak znaczne podobieństwo do dwóch innych satelitów wystrzelonych w 2018 i 2021 roku.

Mowa dokładnie o satelitach obrazowych EMKA-1 oraz EMKA-2, których parametry są bardzo charakterystyczne i odpowiadają tym zgłoszonym w przypadku najnowszego satelity. To sugeruje, że jest to również satelita obrazowy, który zapewne już teraz zajmuje się obserwacją terytorium Ukrainy. Mamy co do tego pewność, bo wedle oficjalnego oświadczenia rosyjskiej agencji po wystrzeleniu „nawiązano i utrzymano stabilną łączność ze statkiem kosmicznym, a jego systemy pokładowe działają w normalnym trybie”.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *