NVIDIA chce przyspieszyć karty graficzne, eliminując CPU z równania

NVIDIA, IBM oraz naukowcy z kilku uniwersytetów opracowali BaM, czyli Big Accelerator Memory. Ma to być rewolucja, która przyspieszy karty graficzne.

BaM, czyli Big Accelerator Memory, to nowa technologia opracowana między innymi przez NVIDIĘ, IBM oraz uniwersyteckich naukowców. Ma to być rozwiązanie, które znacząco przyspieszyć wiele operacji wykonywanych przez GPU.

Big Accelerator Memory, czyli co?

BaM to rozwiązanie, które pozwala na bezpośrednią komunikację między szybkimi dyskami SSD oraz układem graficznym, bez potrzeby angażowana procesora, który w wielu przypadkach jest wąskim gardłem. Pozwoli to kartom graficznym działać bardziej niezależnie od CPU, jednocześnie poprawiając ich wydajność.

W praktyce oznacza to, że karta graficzna nie musiałaby się opierać tylko na swojej pamięci VRAM, np. GDDR6 lub GDDR6X. Zamiast tego GPU mogłoby wykorzystywać także dyski SSD, które są dzisiaj już na tyle szybkie, że pozwalają na sprawną komunikację. Teraz też jest to możliwe, ale nie w sposób bezpośredni, bowiem w proces angażowany jest procesor. To niepotrzebne utrudnienie i spowolnienie, które da się ominąć.

Na nieco podobnej zasadzie działa Microsoft DirectStorage, które jest już dostępne w Windowsach 10 i 11, dzięki czemu mogą z niego korzystać twórcy gier na komputery. Z kolei z BaM mają skorzystać przede wszystkim centra danych i superkomputery, które wykorzystują mnóstwo układów graficznych i jeszcze więcej dysków.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Bezpieczeństwo

Za sprawą ataku ransomware wyciekły medyczne dane Polaków

Do internetu wyciekły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek danych jest wynikiem ataku grupy ransomware, a dane uważane są za próbkę.

Oprogramowanie

WordPress 6.4: Nowe funkcje, ulepszenia i zmiany

WordPress 6.4 to najnowsza wersja popularnego systemu zarządzania treścią, który oferuje wiele nowych funkcji, ulepszeń i zmian. Ta aktualizacja, która została zaplanowana na 7 listopada 2023 roku, wprowadza wiele interesujących nowości, które warto poznać. Poniżej przedstawiam szczegółowy artykuł na temat nowej wersji WordPress 6.4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *