NVIDIA chce przyspieszyć karty graficzne, eliminując CPU z równania

NVIDIA, IBM oraz naukowcy z kilku uniwersytetów opracowali BaM, czyli Big Accelerator Memory. Ma to być rewolucja, która przyspieszy karty graficzne.

BaM, czyli Big Accelerator Memory, to nowa technologia opracowana między innymi przez NVIDIĘ, IBM oraz uniwersyteckich naukowców. Ma to być rozwiązanie, które znacząco przyspieszyć wiele operacji wykonywanych przez GPU.

Big Accelerator Memory, czyli co?

BaM to rozwiązanie, które pozwala na bezpośrednią komunikację między szybkimi dyskami SSD oraz układem graficznym, bez potrzeby angażowana procesora, który w wielu przypadkach jest wąskim gardłem. Pozwoli to kartom graficznym działać bardziej niezależnie od CPU, jednocześnie poprawiając ich wydajność.

W praktyce oznacza to, że karta graficzna nie musiałaby się opierać tylko na swojej pamięci VRAM, np. GDDR6 lub GDDR6X. Zamiast tego GPU mogłoby wykorzystywać także dyski SSD, które są dzisiaj już na tyle szybkie, że pozwalają na sprawną komunikację. Teraz też jest to możliwe, ale nie w sposób bezpośredni, bowiem w proces angażowany jest procesor. To niepotrzebne utrudnienie i spowolnienie, które da się ominąć.

Na nieco podobnej zasadzie działa Microsoft DirectStorage, które jest już dostępne w Windowsach 10 i 11, dzięki czemu mogą z niego korzystać twórcy gier na komputery. Z kolei z BaM mają skorzystać przede wszystkim centra danych i superkomputery, które wykorzystują mnóstwo układów graficznych i jeszcze więcej dysków.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *