Odkrywamy tajemnicę rosyjskiego procesora. Co w nim jest?

Rosjanie już od dawna pracują nad swoimi autorskimi procesorami Baikal. W sieci pojawiły się zdjęcia topowego modelu Baikal BE-S1000, który ma konkurować z modelami Intela i AMD.

Rosyjski procesor ma konkurować z modelami Intela i AMD… z 2017 roku

W grudniu ubiegłego roku firma Baikal Electronics wprowadziła na rynek nową linię procesorów Baikal-S. Nie są to jednak modele dla gier. Jednostki zostały zaprojektowane z myślą o serwerach – w odróżnieniu od zachodnich modeli, sprzęt ma być wolny od luk bezpieczeństwa i przez to całkowicie bezpieczny dla instytucji rządowych.

Producent podczas premiery pochwalił się wydajnością topowego modelu BE-S1000. Według opublikowanych benchmarków, jednostka ma oferować podobne osiągi do konkurencyjnych, zachodnich modeli Intel Xeon Gold 6148 (Skylake) i AMD Epyc 7351 (Zen 1)… z 2017 roku.

Co znajduje się w rosyjskim procesorze?

Baikal BE-S1000 został wyposażony w 48 rdzeni bazujących na architekturze ARM Cortex-A75 – bazowe taktowanie wynosi 2,0 GHz, ale w trybie Boost może ono wzrosnąć nawet do 2,5 GHz. Układ został wykonany w 16-nanometrowym procesie litograficznym TSMC (dosyć starym jak na te czasy). Współczynnik TDP oszacowano na 120 W, co może być dużym atutem na tle konkurentów.

Fritzchens Fritz zdobył rosyjski procesor i opublikował dokładne zdjęcia jądra krzemowego. Zobaczcie sami:

Jak jest zbudowany rosyjski procesor?

Zdjęcie Analiza

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *